Haberler

18 Mayıs 2020

TİKA'dan Afganistan'da 1350 Aileye Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın kuzey bölgesindeki vilayetlerinde ihtiyaç sahibi 1350 aileye ramazan gıda paketi ve temizlik malzemesi yardımı yapıldı.

TİKA, geleneksel olarak her yıl ramazan ayı dolayısıyla dünyanın dört bir yanında olduğu gibi, Afganistan’daki yardıma ihtiyacı olan aileleri unutmadı. Afganistan’ın kuzeyinde Badahşan’dan Faryab’a kadar yerleşim yerlerinde 10 gün önce başlanıp dağıtılan gıda kolilerinin içerisinde; 50 kg un, 10 kilo pirinç, 5 kg sıvı yağ, barbunya, salça, sabun gibi malzemeler yer alıyor.

Yardımların dağıtımı için Mezar-ı Şerif Sina Stadı’nda düzenlenen törende konuşan Belh Vali Yardımcısı Muhammed Başir Tevhidi, Türkiye’nin başka zamanlarda olduğu gibi kötü günlerde de Afganistan halkının yanında yer aldığını söyledi.

İki ülke arasındaki tarihin bağın çok eskilere dayandığını ifade eden Tevhidi, bu dostluğun gereği iki ülke halkının da çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Şevki Seçkin Alpay, Türkiye’nin tüm kurumlarıyla Afganistan halkının yanında yer aldığını ve almaya da devam edeceğini kaydetti.

İyi dostun kötü günde belli olduğunu dile getiren Alpay, Türkiye’nin, gerek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde gerek diğer zamanlarda yaptığı yardımlarla dünyada başı çeken sayılı ülkelerden olduğunu vurguladı.

TİKA bir ay önce Tahar Vilayeti Deşti Kale ve Hoca Gar ilçelerinde sel felaketinden etkilenen ve zor şartlarda yaşamını sürdüren 500 aileye de temel gıda ve temizlik malzemesi desteğinde bulunmuştu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Macaristan'da yaşlı bakım merkezine gıda ve hijyen paketi desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macaristan'ın Szentendre Yaşlı ve Evsiz Bakım Merkezi'ne gıda ve hijyen paketi desteğinde bulundu. TİKA Budapeşte Program Koordinatörlüğünce Szentendre Yaşlı ve Evsiz Bakım Merkezi için temin edilen gıda ve hijyen...