Haberler

15 Haziran 2020

TİKA'dan Afganistan'daki Yerel Televizyon Kanalına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Belh Vilayeti milli radyo ve televizyon kanalına canlı yayın bölümünün güçlendirilmesi ve kalitesinin artırılması amacıyla teknik ekipman desteği sağlandı.

Afganistan kuzeyinde yer alan Belh Vilayetindeki Milli Radyo ve TV kanalı, şehir merkezi Mezar-ı Şerif dahil olmak üzere 14 ilçeye yayın hizmeti veriyor. TİKA tarafından sağlanan canlı yayın cihazı desteği sayesinde verilen hizmetin kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

Teknik ekipmanın teslimi için Belh Milli Radyo ve TV kanalının binasında düzenlenen törene, Belh Kültür Müdürü Mutiurrahman Kerimi, Belh Milli Radyo ve TV Müdürü Muhammed Gül Zalmay ve TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan katıldı.

Törende konuşan Belh Kültür Müdürü Kerimi, Türkiye Cumhuriyeti devletine, Afgan halkına sağladığı destekten dolayı şükranlarını iletti.

Belh Milli Radyo ve TV Müdürü Zalmay da, TİKA’nın Belh Radyo ve TV kanalının canlı yayın biriminin güçlendirilmesi için büyük destek verdiğini kaydetti. TİKA sayesinde Afganistan’ın 33 vilayetinde canlı yayın cihazına sahip ilk yerel televizyon kanalı olduklarını ifade eden Zalmay, TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Erdoğan da TİKA’nın, imkanları dâhilinde Afgan halkının yanında yer aldığını vurguladı. Afganistan’daki bir kuruma destek sağladıkları zaman kendi ülkelerine destek yapmış kadar mutluluk duyduklarını dile getiren Erdoğan, ”Bu bizi diğer ülkelerden ayıran en önemli farklılık.” dedi. Erdoğan ayrıca geçen TİKA aracılığıyla Belh Milli Radyo ve TV kanalının iki personelinin savaş muhabirliği eğitimi alması için Türkiye’ye gönderildiğini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Özbekistan'daki Felaketzedelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan’daki baraj taşkını sonucu zarar gören Sardoba ilçesindeki ihtiyaç sahiplerine 4 bin yatak, yorgan, yastık ve nevresim takımı desteğinde bulundu. Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Sirderya Valisi...