Haberler

30 Kasım 2021

TİKA'dan Afganistan'daki Yetimhaneye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'de Alaaddin Kız Yetimhanesine gıda ve temizlik maddeleri ile kışlık yakacak desteğinde bulundu.

Türk-Afgan Dostluk adını taşıyan Alauddin yetimhanesinde bulunan 100 ve Tehye Mesken yetimhanesinde barınan 170 yetime ulaştırılan yardım malzemeleri programına, T.C. Kabil Büyükelçiliği Müsteşarı Emre Manav, Afganistan Yetimhaneler Genel Müdürü Faizan Ahmed Kakar, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal ile basın mensupları katıldı.

Yetimhanede düzenlenen törende konuşan TİKA Kabil Ofisi Koordinatörü Zühtü Çal, Afganistan'daki yetimhanelere yaptıkları yardımlarla ilgili bilgi verdi. Çal, "Afganistan Yetimhaneler Müdürlüğü tarafından bize iletilen talep doğrultusunda Alaaddin ve Tayy-i Mesken yetimhanelerindeki eksikleri tespit ettik. Her iki yetimhaneye de 3 ay yetecek kadar gıda ve temizlik maddesi yardımı yapma kararı aldık. Bugün Alaaddin Kız Yetimhanesine yardımımızı gerçekleştirdik." dedi. Yarın da Tayy-i Mesken Yetimhanesine gıda ve temizlik maddeleri ulaştırılacağını dile getiren Çal, "TİKA, Afganistan'a insani yardım faaliyetlerine devam edecek." dedi.

Kabil Büyükelçiliği Müsteşarı Emre Manav, Türkiye devleti olarak Afgan toplumunun yanında olmaya devam edeceğimizi ve geçmişte tüm kurumlarımızla Afganistan’da faaliyet gösterdiğimiz gibi her şartta ülke olarak yardımlarımızı sürdürmek arzusunda olduğumuzu ifade etti. Koordinatör Zühtü Çal, Başkanlık olarak  proje ve faaliyet açısından Afganistan’a büyük önem verdiğimizi ve yaşanılan sıkıntılı süreçte yetimler ve yerinden edilmiş kişiler başta olmak üzere insani yardımlarımızı ülkenin dört tarafına yayacak şekilde gerçekleştirmek hedefinde olduğumuzu vurguladı.

Yetimhaneler Genel Müdürü Faizan Ahmed Kakar, Türkiye’nin ve özellikle TİKA kurumunun yetimhanelerin her zaman yanında olduğunu ve zor günlerde yapılan desteklerin başta yetimler olmak üzere Afgan toplumu için çok önemli bir anlam taşıdığını ifade etti. Ayrıca TİKA tarafından sağlanan gıda, temizlik ve kışlık yakacak malzemelerinin devam eden kriz koşullarında yetimler için hayati bir destek olduğunu ve geçen hafta bir müdürün sadece beş günlük erzaklarının kaldığını bildirdiğini ve tam zamanında dost ve kardeş ülke Türkiye’den yardımın yetiştiğini dile getirdi.

 

“TİKA'ya teşekkür ediyoruz”

Alaaddin Kız Yetimhanesi Yurtlardan Sorumlu Müdür Yardımcısı Azize Azizi, yaptığı açıklamada, TİKA'ya teşekkür etti. Çeşitli yardım kuruluşlarından gelen yardımlarla yetimhanenin ayakta durduğunu dile getiren Azizi, TİKA'nın getirdiği yardımlarla eksiklerinin önemli ölçüde tamamlandığını belirtti. Yetimhanede yaklaşık 20 öğretmenin bulunduğunu kaydeden Azizi, ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle yetimhanedeki öğretmenlerin bir süredir maaşlarını alamadıklarını söyledi.

Alaaddin Kız Yetimhanesinde 220, Tayy-i Mesken Yetimhanesinde ise 180 çocuk kalıyor. Afganistan'da yaklaşık 40 yıl süren savaşlar birçok kadının dul ve çocukların yetim kalmasına neden oldu. Resmi rakamlara göre ülkede yaklaşık 500 bin dul bulunuyor. Yetim sayısının ise 1 milyon 500 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Ülke genelinde devlet ve özel olmak üzere 68 yetimhane bulunuyor ancak bunların 26'sı ülkenin içine girdiği büyük ekonomik kriz nedeniyle fiilen kapanmış durumda. Taliban öncesi yetimhanelerde 9 bin 319 çocuğun kaldığı ancak ekonomik kriz nedeniyle bunlardan 3 bin 566’sının akrabalarının evlerine gönderildiği belirtiliyor.

Sonraki Haber

TİKA, Azerbaycan'daki STK'lar için "Kapasite Geliştirme Programı" Düzenledi

Azerbaycan'da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) destekleriyle Avrupa'da BM'ye akredite tek Türk sivil toplum kuruluşu Uluslararası Adalet, Eşitlik ve Barış Konseyince (COJEP) STK'lar için "Kapasite Geliştirme Programı" gerçekleştirildi. Bakü'de düzenlenen programın açılışına Türkiye'nin Bakü...