Haberler

04 Ağustos 2015

TİKA'dan Bangladeş'e Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bangladeş’in Dinajpur şehrinde bulunan Joyrampur Lisesi’nin eğitim altyapısının güçlendirilmesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası tamamlayarak hizmete sundu.

TİKA tarafından Bangladeş’in eğitim olanaklarının iyileştirilmesine yönelik yürütülen projeler hız kesmeden devam ediyor. Yerel idareciler ve bölge milletvekilleri ile birlikte halkın da yoğun ilgi gösterdiği bir program ile Mehmet Akif Ersoy Binası’nın açılışı gerçekleştirilerek hizmete sunuldu. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü münasebetiyle Milli Şair’imiz Mehmet Akif Ersoy anısına inşasına başlanmış olan binada kütüphane, bilgisayar ve fen laboratuarlarının yanısıra Çanakkale Savaşı’nı ve Milli Şairi tanıtan bir bölüm de bulunuyor. Binada gerekli tüm enerji, güneş panelleri vasıtasıyla sağlanıyor.

Açılışta konuşan Milletvekili Shibly Sadik, iki ülke arasındaki tarihsel bağlardan bahsederek var olan güzel ilişkilerin böyle anlamlı projelerle pekiştirilmesinden ötürü memnuniyet duyduğunu belirtti. Okul Yönetim Kurulu Başkanı Nazrul Islam Sakder, bilgiye erişim imkanı ve uygulamalı eğitim sunan bu modern kompleks için TİKA’ya teşekkür ederek benzer projelere Bangladeş’in pek çok yerinde ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

En Az Gelişmiş Ülkeler’den biri olan Bangladeş’in, yine en az gelişmiş ve en az yardım alan kuzey bölgesinde inşa edilen kompleks, bölgede bulunan tüm okulların istifadesine sunulduğundan ötürü, bölgenin eğitim altyapısı için büyük önem arzediyor. Söz konusu bölgede fen ve bilgisayar laboratuarına sahip okul bulunmadığı gibi, pek çok okula elektrik de sağlanamıyor. 160 milyondan fazla nüfusa sahip Bangladeş’te okur yazarlık oranı, Asya Kıtası’ndaki en düşük oranlardan birini oluşturuyor.

 

Sonraki Haber

Ahıskalı Raziyye Nine TİKA Eliyle Yeni Evine Kavuştu

Azerbaycan'da yaşayan Ahıska Türkleri'nin Gürcistan'daki asıl vatanlarına dönmeleri hususunda Türkiye tarafından başlatılan girişimler çerçevesinde Azerbaycan'ın Gürcistan sınırına yakın bölgesinde bulunan Şemkir iline bağlı Sarıtepe Beldesi’nde yaşayan 83 yaşındaki Ahıskalı Raziyye Hüseyinkızı Türk İşbirliği ve Koordinasyon...