Haberler

28 Ekim 2016

TİKA'dan Batı Şeria'nın En Büyük Hastanesine Oksijen Üretim Tesisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin’in El-Halil şehrinde bulunan El-Ehli Hastanesi’ne oksijen üretim tesisi kuruldu.

TİKA, Filistin’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. El-Ehli Hastanesi, 1993 yılından bu yana, Filistin El-Halil şehrinde 29.500 m2 alanda 600 çalışanı ile yılda 150000’den fazla hastaya hizmet veren 250 yataklı Batı Şeria’nın en büyük hastanesi olma özelliğini taşıyor. Hastanenin önceki oksijen cihazları, ürettiği oksijen kalitesinin % 94’ten düşük  olması ve sonradan hizmete açılmış ameliyathanelerin ihtiyacını karşılamaması nedeniyle nitelikli hizmet sunulmasını engellediği gibi yüksek maliyetli bakım ihtiyacı ve özellikle kış mevsiminde yoğunlaşan elektrik kesintileri nedeniyle artan ihtiyaca cevap veremiyordu. 

Gereksinim duyulan oksijen tüpler halinde dışarıdan satın alınması nedeniyle de tedavi masraflarına yansıyan artışlara yol açılıyordu. Bu kapsamda TİKA tarafından gerçekleştirilen Oksijen Üretim Tesisi Projesi ile El-Ehli Hastanesi, Filistinin’in en modern oksijen üretim tesisilerine sahip oldu. Projeyle son teknoloji ürünü cihazlardan üretilen ve %95 seviyesinin üzerindeki oksijen temizliği kalitesi aracılığıyla artık ameliyathanelerin ihtiyacı karşılanabilecek.

İhtiyaç fazlası oksijen üretimi sayesinde civar hastanelerin oksijen gereksiniminin giderilmesi de mümkün olabilecek. Ayrıca yüksek maliyetli eski model oksijen üretim cihazlarının getirdiği ilave yükler ve karşılanamayan ihtiyaçlar da artık söz konusu olmayarak mezkür projeye bağlı olarak hastanenin yatakta tedavi kapsitesi ilk etapta 304’e ve acil durumlar halinde 500 yatak kapasitesine kadar ulaşabilir hale gelecek.

 

Sonraki Haber

Namibya’da Hardap Bölgesi’ndeki Okullara Laboratuvar Desteği

Namibya’nın Hardap Bölgesi’nin Başkenti Mariental’de bulunan D.D. Guibeb İlkokulu ve Mariental’in yaklaşık 110 km. batısında yer alan Maltahohe şehrinde bulunan Daweb İlkokulu’na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından laboratuvar inşa edildi.  Namibya Eğitim,...