Haberler

14 Aralık 2023

TİKA'dan Bosna Hersek'teki Hemodiyaliz Hastalarına Araç Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lukavac şehrinde sağlık hizmetleri sunan Lukavac Sağlık Evi’ne hemodiyaliz hastalarının taşınması hizmetinde kullanılması amacıyla servis aracı temin edildi.

TİKA, 1984'ten bu yana faaliyet gösteren; 280 kişinin çalıştığı, yaklaşık 50 bin kişiye hizmet veren Lukavac Sağlık Evi’ne, hemodiyaliz hastalarının Tuzla ve Gracanica şehirlerindeki tedavi merkezlerine, zamanında ve güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamak amacıyla 1 adet servis aracı temin etti.

Teslim törenine, Tuzla Kantonu Sağlık Bakanı Duşanka Beçiroviç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık, Lukavac Büyükşehir Belediye Başkanı Edin Deliç, Lukavac Sağlık Evi Müdür Vekili Dr. Sedija Arapçiç, Tuzla kantonu meclis üyeleri, hemodiyaliz hastaları ve sağlık evi çalışanları katıldı.

Tuzla Kantonu Sağlık Bakanı Beçiroviç, araç desteğinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya, Tuzla kantonu hükümeti ve başında bulunduğu Tuzla Kantonu Sağlık Bakanlığı adına teşekkürlerini sundu.

Lukavac Sağlık Evi Müdür Vekili Arapcic, TİKA tarafından temin edilen aracın aynı gün hizmet vermeye başlayacağını belirterek yeni araç temininin sadece hastalar için değil, sağlık evi çalışanları için de büyük bir artı değer sağlamış olduğunu dile getirdi.

Hemodiyaliz hastaları adına konuşma yapan Hajrudin Delagic ise 24 yıldır hemodiyaliz tedavisine devam ettiğini, bu hastalığın sadece basit bir böbrek hastalığı olmadığını ve hastaların tedaviye devam etmek için her gün yolculuk ettikleri araçların şartlarının da tedavi süreçlerini olumlu veya olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan “Balkanlar'da Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu”na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği II. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu, 13-15 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Tiran New York Üniversitesi, İstanbul...