Haberler

14 Nisan 2020

TİKA'dan Bosna Hersek'teki Maske Üretim Projesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, Bosna Hersek’te başlatılan maske üretim projesine destek verdi.

TİKA tarafından Medica Zenica Derneği ve Nuraj Kooperatifi işbirliğinde başlatılan proje kapsamında ilk etapta üretilen 10.000 adet koruyucu maske Bosna Hersek’in Visoko şehrindeki Visoko Sağlık Evi ve Zenica şehrinde bulunan Zenica Kanton Hastanesi yetkililerine teslim edildi.

“Sağlık için dayanışma„ sloganı altında başlatılan proje kapsamında toplam 50.000 adet koruyucu maske üretilerek ülkedeki sağlık kurumlarına ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması planlanıyor.

Visoko Sağlık Evi Müdiresi Dr. Dzemila Mustafiç, yaklaşık 180 kişilik tıbbi personeli olan Visoko Sağlık Evi için söz konusu projenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, daha önceki yıllarda Visoko Moştre Sağlık Ocağı’nın inşaatı ve donanımını gerçekleştiren TİKA’nın ve Türkiye’nin, hep yanlarında olduğunu belirterek duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Zenica Kanton Hastanesi Eczane Şefi Elida Hadzic yaptığı açıklamada, “Hastanemiz çok miktarda koruyucu ekipmanları harcamakta ve yardım olarak tarafımıza teslim edilen her bir maske, koronavirüs ile mücadelemizi kolaylaştırmaktadır„ ifadelerini kullandı. Hadziç, koronavirüs ile mücadelede maske yardımının önemine dikkat çekerek, yardımlarından dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Proje kapsamında 40.000 adet maske üretecek olan Medica Zenica Derneği Müdiresi Sabiha Husic ise açıklamasında üretilen maskelerin ülke genelindeki sağlık kuruluşlarına teslim edileceğini belirterek, “Medica bünyesinde çalışan kadınlarımız ile maske üretmeye karar verdik. TİKA tarafından sağlanan malzeme yardımı olmasaydı bu düşüncemizi hayata geçiremezdik.„ dedi.

Proje kapsamında üretilecek olan yeni maskelerin önümüzdeki günlerde ülkedeki sağlık kurumlarına, ihtiyaç sahiplerine ve diğer ortaklara dağıtılması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cezayir’e Temizlik Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cezayir’in Koronavirüs ile mücadelesine destek amacıyla 1000 aile için temizlik ve hijyen malzemesi desteği sağlandı. TİKA tarafından Cezayir’in koronavirüs ile mücadelesine destek amacıyla 1000 aile için temizlik...