Haberler

04 Ağustos 2023

TİKA'dan Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesindeki Bal Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Fırat Kalkanı Harekât bölgesindeki arıcılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilere bal sağım makinesi temin edildi.

TİKA, güvenli hale getirilen Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekât bölgesinin üretim kapasitesini artırmak amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

Kırsal kalkınmanın önemli unsurlarından olan gıda güvenliği ve topraksız çiftçilerin gelirlerinin arttırılması hedefleri doğrultusunda, TİKA tarafından Kilis İli Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çobanbey Yerel Meclisi ile ortaklaşa yürütülen projede, arıcılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilere 63 bal sağım makinesi temin edildi.

Proje kapsamında, bölgedeki arıcılara sağlanan modern bal sağım makineleri sayesinde, üretilen balın daha sağlıklı bir şekilde elde edilmesi ve az kayıpla pazara ulaştırılması amaçlanıyor.

Bu durumun yerel üretimin artmasına ve bölgedeki bal pazarının genişlemesine katkı sağlaması bekleniyor.

Desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ileten Çobanbey Yerel Meclis Başkanı İsmet Abbas, “Balın besleyici bir gıda maddesi olması sebebiyle desteklenmesi önemlidir hem üreticiler hem tüketicilere doğrudan fayda yaratacaktır.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş'te İtfaiye ve Kurtarma Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Başkent Dakka’da gerçekleştirilen Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında, Bangladeşli itfaiye ve kurtarma personeline Temel İtfaiye ve KBRN Olaylara Müdahale Eğitimi verildi. TİKA tarafından Milli...