Haberler

18 Ekim 2016

TİKA'dan Gazze'ye Zeytinyağı Fabrikası

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze'nin Han Yunus kentinin güneydoğusundaki Abasan el-Kebira kasabasında yaptırılan zeytinyağı fabrikası törenle hizmete açıldı.

TİKA, Filistin’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Filistin genelinde ve Gazze’ye yönelik sayısız projeyi hayata geçiren TİKA tarafından Gazze'nin Han Yunus kentinin güneydoğusundaki Abasan el-Kebira kasabasında yaptırılan zeytinyağı fabrikası törenle hizmete açıldı.

TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz yaptığı açıklamada, 2012 yılında inşaatına başlanan ve 400 bin dolara mal olan zeytinyağı fabrikasının ablukaya rağmen açıldığını vurguladı. Fabrikada yüzde yüz Türk üretimi makineler kuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın talimatıyla Filistinlilere yardım için çalıştıklarını belirten TİKA Filistin Koordinatörü Korkmaz, fabrikanın, çiftçilere, ürünlerini daha iyi fiyata satma fırsatı vereceğini ve böylelikle Filistin'de tarımın geliştirilmesi hedefine biraz daha yaklaşmış olacaklarını ifade etti.

TİKA Filistin Koordinatörü Korkmaz, TİKA olarak farklı projelerle Filistin halkına destek vermeye devam ettiklerini kaydetti.  Abasan el-Kebira Belediye Başkanı Mustafa eş-Şevvaf ise projenin Han Yunus'ta tarım sektörünün desteklenmesini hedeflediğini belirtti. Çiftçilerin fabrikayla birlikte zaman, çaba ve nakitten kazanç sağlayacağını aktaran Şevvaf, TİKA'ya teşekkür etti.

Abasan el-Kebira Belediyesi'nin denetiminde faaliyette bulunacak olan fabrika, zeytin yetiştiriciliği yapan Gazze Şeridi'nin güney bölgesinde hizmet verecek.

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te TİKA'ya Kamu Hizmet Ödülü

Bosna Hersek'in Zenitsa-Doboy Kantonu sınırları içerisinde bulunan Jepçe Belediyesi tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'na (TİKA) 2014 yılında meydana gelen selden zarar gören vatandaşlara ev yapımı, tarım ve sağlık alanlarında gerçekleştirilen projelerden dolayı Kamu...