Haberler

14 Mayıs 2020

TİKA'dan Güney Afrika'da 600 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg şehrinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulundu.

TİKA, Güney Afrika Cumhuriyeti Johannesburg şehrindeki yoğun nüfusa sahip ve en fakir bölgelerinden olan Mayfair, Crosby,Langlaagte, Amalgam, Paarlshoop ,Homestead Park, Crown North, Fordsburg, Pageview, Hursthill bölgelerinde ihtiyaç sahibi 600 aileye gıda desteğinde bulundu.

Sosyal ve ekonomik yaşamın sistematiğinin öngörülemez şekilde değişmeye başlamasına neden olan Koronavirüs (COVID-19) salgını tüm dünyayı eş zamanlı olarak etkisi altına alırken, TİKA tarafından, Güney Afrika’da başta ailesi ve kimsesi olmayan yetim, hasta ve bakıma muhtaç durumdaki yaşlılar ve engelliler dahil olmak üzere, temel gıda ürünlerinden oluşan koliler, ihtiyaç sahibi 600 aileye ulaştırıldı.

TİKA Pretorya Program Koordinatörü Mehmet Akif Şekerci, yaptığı açıklamada, salgının ortaya çıkmasıyla Korona virüs salgınının tehdidi devam ederken Türkiye’nin salgına karşı sürdürdüğü tıbbi destekleri kapsamında, bir yandan tıbbi malzeme tedarikinde sıkıntıların yaşanması, bir yandan da sınırların kapalı olması sebebiyle temel ihtiyaç malzemelerinin dahi zorlukla temin edilebildiği bu dönemde kamu sağlığı tehdidini azaltmaya yönelik olarak Nisan ayında sağlık çalışanlarına ve ihtiyaç sahibi insanlara tıbbi desteklerin sağlandığını aktardı.

Johannesburg Belediyesi Bölge Sorumlusu Mohammed Alex ise Güney Afrika Cumhuriyeti’nin, Afrika kıtasında Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında geldiğini ifade ederek, “Bu zor zamanlarda nezaket ve cömertliği nedeniyle TİKA’nın yapmış olduğu desteklerden çok memnunuz. Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Sonraki Haber

TİKA’nın Meksika’da Ramazan Yardımları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Ramazan ayı dolayısıyla Meksika’nın başkenti Meksiko Şehrindeki yoksul vatandaşlara yardım dağıttı. TİKA, Müslümanların yanı sıra, din ayrımı gözetmeksizin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve hijyen malzemesi desteğinde...