Haberler

31 Ekim 2015

TİKA'dan Güney Afrika'da Cami ve Kriket Kulübü Tadilatı

TİKA'nın Cape Town’da yürüttüğü projeler kapsamında tadilatı tamamlanan Nur’ul Hamidiye Camisi ile tadilat ve donanım desteği sağlanan Osmanlı Kriket Kulübü’nün açılış töreni gerçekleşti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA), Güney Afrika Cumhuriyeti’nin sahil kentlerinden Cape Town’da yürüttüğü projeler kapsamında tadilatı tamamlanan Nur’ul Hamidiye camisi ile tadilat ve donanım desteği sağlanan Osmanlı Kriket Kulübü’nün açılış törenleri gerçekleştirildi.

TİKA, Cape Town’un en eski camilerinden biri Nur’ul Hamidiye camisinin tadilatı kapsamında abdesthane düzenlenmesi, caminin iç ve dış boyası, elektrik teçhizatı ve iç mekanın yenilenmesi gibi hizmetlerde bulundu.

Açılışta konuşan TİKA Namibya Koordinatörü Cüneyt Esmer, “Bu camide 1880’lerden beri süren bir çalışma var, biz verdiğimiz sözümüzü tuttuk, mutluyuz” dedi.

AA muhabirine konuşan caminin yönetim kurulu başkanı İmtiyaz Haşim de “Çok müteşekkiriz, bir yıl önce başlayan projenin kısa sürede tamamlanmasından çok memnunuz” ifadesini kullandı.

Caminin mütevelli heyetinden Shakir Price ise TİKA olmadan bunun imkansız olduğunu söyleyerek, “Rabbim kendilerini daha fazlasıyla ödüllendirsin” dileğinde bulundu.

Osmanlı Kriket Kulübünün devir teslim töreni-

TİKA tarafından tadilat ve donanımı tamamlanan Osmanlı Kriket Kulübünün devir teslim töreni de gerçekleşti.

Törende konuşan Cape Town Belediye Meclis üyesi Garreth Bloor “Bu, Cape Town ile Türkiye’yi birbirine bağlayan muhteşem bir etkinliktir” dedi.

Osmanlı Kriket Kulübü'nün bütün baskılara rağmen bugüne kadar "Osmanlı" ismini koruduğunu söyleyen TİKA Namibya Koordinatörü Esmer de kulübün dünyadaki en köklü üç kulüpten biri  olduğunu vurgulayarak “Biz de onlara olan şükranlarımızı göstermek için kulübün ihtiyacı olan yedi adet antrenman ağının yanı sıra alarm sistemi ve elektronik skorbord kurduk” diye konuştu.

Kulübün çocuk takımında yer alan 11 yaşındaki Muhammed Nur, Osmanlı kulübünü ikinci bir evi olarak gördüğünü belirterek, 4 yaşından beri kriket oynadığını, en büyük heyecanının Western Cape Eyaleti takımında oynaması olduğunu dile getirdi.

Kriketin bize çok farklı geldiğini söyleyen TİKA uzmanı Ahmet İzzet Bozbey ise “Kriketi bugün Britanya kültürünün bir parçası olarak göremeyiz, çok daha geniş kitlelerin oynadığı bir spor” değerlendirmesinde bulundu.

Western Cape Eyaleti Kriket Federasyonu Başkanı Nabeal Dien de Osmanlı Kulübü'nün gençlerde bölgedeki üçüncü büyük kulüp olduğunu belirterek, TİKA’nın sağladığı imkanların yeni fırsatlar sunduğunu söyledi.

Güney Afrika’nın en eski kriket kulübü Osmanlı Kriket 1882 yılında kuruldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Eğitim Projelerine Hız Kesmeden Devam Ediyor

Karadağ'ın Bar şehrindeki  Ekonomi-Meslek Lisesi bilgisayar sınıfı, tadilatı ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilerek hizmete açıldı. Karadağ’da eğitimin altyapısının iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Bar şehrinin en büyük lise...