Haberler

26 Mayıs 2021

TİKA'dan Gürcistan'da Transplantoloji Dalının Geliştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Gürcistan İşgal Edilmiş Bölgelerdeki Yerinden Edilmiş İnsanlar, Çalışma, Sağlık ve Sosyal İşler Bakanlığı arasında Gürcistan'da Transplantoloji dalının geliştirilmesi amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

Tiflis'te Sağlık Bakanlığında düzenlenen imza törenine, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Onur Sevim, Gürcistan'ın İşgal Edilmiş Bölgelerdeki Yerinden Edilmiş İnsanlar, Çalışma, Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Yardımcısı Tamar Gabunia, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci ile diğer davetliler katıldı.

Törenin ardından konuşan Gabunia, TİKA ve Türkiye Organ Nakli Vakfı'yla işbirliği yapmanın son derece önemli olduğunu kaydederek, "Ülkede karaciğer ve böbrek nakli hizmetleri hızlı bir şekilde gelişiyor ama talep de çok büyük. Bu alandaki hizmetin iyileştirilmesi için uluslararası işbirliğin artırılması son derece önemli." dedi.

Demirdağ ise konuşmasında bugün başlatılan işbirliğinin, Gürcistan Transpantoloji Uzmanlar Birliği, Türkiye Organ Nakli Vakfı, TİKA ve Gürcistan Sağlık Bakanlığı işbirliğinde alanında ülkede gerçekleştirilen ilk projenin olduğunu belirtti.

Söz konusu proje ile Gürcü tarafıyla işbirliği yaparak hastaların yaşam sürecini iyileştirmek için çaba sarf edeceklerini kaydeden Demirdağ, TİKA tarafından yürütülen proje sayesinde organ nakli ve organ bağışı konusunda eğitim programları düzenlenerek organ nakli konusunda uzmanlaşmış insan gücü yetiştirilmesi sağlanarak, toplumun bilgi ve farkındalık düzeyini yükseltileceğini ifade etti. Var olan mevcut doku tiplendirme laboratuvarına yeni teknolojilerle üretilmiş cihazların da temin edileceğini kaydetti.

İmzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde, Türk ve Gürcü uzmanlar, TİKA desteğiyle ve Gürcistan Sağlık Bakanlığı iş birliğinde eğitim programlarının içeriğinin geliştirilmesi, uygulamalı staj programlarının yapılması, yüksek nitelikli uzmanlar ile eğitim programlarının yürütülmesi, ulusal organ nakli koordinasyon sistemi ile bölgesel ve hastane bazlı koordinasyon sistemlerinin kurulması ve ölüden organ nakli hizmetlerinin başlatılması için tıbbi, teknik, hukuki ve etik altyapının oluşturulması ile sınır ötesi organ değişimine zemin hazırlanması konularında ortak çalışmalar yürütecek.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kolombiya Ulusal Tohum Planına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Tarımsal Araştırma Kurumu – AGROSAVIA işbirliğinde, Ulusal Tohum Programı kapsamında üreticilere destek verdi. TİKA, Kolombiya Tarımsal Araştırma Kurumu işbirliği ile küçük ve orta ölçekli üreticileri yerli tohum...