Haberler

28 Ocak 2021

TİKA'dan Kenya’da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kenya’nın başkenti Nairobi’de Deep Sea gecekondu mahallesinde yaşayan öğrencilerin eğitim gördüğü North Highridge İlköğretim Okulu ile Anaokulunu yenileyerek donanım desteği sağladı.

TİKA okula ayrıca 10 tonluk ve 3 tonluk iki su tankı ile Kovid-19 tedbirleri kapsamında öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılacak 8 el yıkama istasyonu kurdu.

Nairobi Highridge’de bulunan Deep Sea gecekondu mahallesinde yaşayan 250 ilköğretim ve 40 anaokulu öğrencisinin eğitim gördüğü North Highridge İlköğretim okulu binası ve anaokulunda sınıflar, idareci ve öğretmen odalarının TİKA tarafından kapsamlı tadilatı yapıldı.

Okulun anaokulu bölümünde ise tadilatın yanı sıra ihtiyaç duyulan tüm eğitim mobilya ve materyalleri de temin edildi.

Proje açılış törenine T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, Bölge Milletvekili Tim Wanyonyi, TİKA Nairobi Program Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, okul idareci, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Miroğlu, “North Highridge İlköğretim Okulu’nu büyükelçiliğimizin kardeş okulu olarak görüyoruz, TİKA’nın bu okula yaptığı desteklerle şu an çok güzel bir hal aldı. Kenya’da eğitimi desteklemeye Türkiye olarak devam edeceğiz.” dedi.

Bölge Milletvekili Tim Wanyonyi konuşmasında TİKA tarafından gerçekleştirilen proje sonrası okulun bölge için örnek okul haline geldiğini daha önce çocuklarını uzak bölgelerdeki okullara gönderen ailelerin çocuklarını bu dönem bu okula kaydetmesiyle kayıtlı öğrenci sayısının arttığını belirtti.

TİKA Nairobi Program Koordinatörü Ümütlü de konuşmasında “Eğitim sektörüne yapılan tüm desteğin geleceğe yatırım olduğunu düşünüyoruz. Özellikle anaokulu seviyesinde eğitimin kaliteli ve ulaşılabilir olmasının önemine binaen anaokulunu yeni nesil eğitim materyalleri ile donattık.” sözleri ile projenin önemini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Türk Dünyasına Kitap Desteği Sürüyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) katkılarıyla Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğince (İLESAM) düzenlenen "Türk Dünyası Kütüphanelerine Kitap Bağışı ve Kitap En Sağlam Köprüdür Konferans Programları...