Haberler

03 Mayıs 2019

TİKA'dan Kırgızistan'da Mesleki Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan 77 kursiyere sertifikaları verildi.

Bişkek Türk Kültür Merkezinde TİKA tarafından düzenlenen "3D Modelleme ve Animasyon", "Grafik Tasarım", "Web Dizayn", "Audio ve Video Montaj" ve "Dikiş-Nakış" kurslarının 4.etabı mezunlarına sertifika teslim töreni Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezinde düzenlendi. İki aylık dönemle düzenlenen söz konusu kursları toplam 77 kursiyer başarılı olarak tamamladı.

Sertifika teslim törenine T.C. Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, K.C. Sosyal Geliştirme Bakan Yardımcısı Kamaldin Toktosartov, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, Kırgız Milli Kütüphanesi Müdürü Cıldız Bakaşova, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu ve kursiyerler katıldı.
Törende kurslara katılan öğrencilerin hazırladığı WEB siteleri, grafik tasarım çalışmaları, kısa video görüntüleri, 3D Modelleme kursunda 3D yazıcıdan çıkardıkları ürünler tanıtıldı.

Törende konuşan Bakan Yardımcısı Toktosartov, “Günümüzde talep edilen alanlarda kursları seçerek TİKA çok isabetli karar almış ve bu kurslardan mezun olanlar ülkemizin geleceğidir, dolayısıyla söz konusu kurslar geleceğe yatırımdır. Sosyal Geliştirme Bakanlığı olarak bu kursların yayılmasını isteriz, ileriki dönemde Bakanlığımız, Eğitim Bakanlığı ve TİKA olarak üçlü işbirliğiyle söz konusu kursların daha da arttırılacağına ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun, “Herkesi bu kurslardan başarılı olarak mezun olmasıyla tebrik ederim. Buraya gelirken sadece sıradan bir sertifika töreni olacağını düşünmüştüm, ama şimdi sizin yaptıklarınızı görünce bu kursların çok önemli ve faydalı olduğunu anladım. TİKA olarak bunun gibi kapasite arttırma kurslarının daha da geliştirilmesi ve yayılması için çaba sarf edeceğiz” dedi.

T.C. Bişkek Büyükelçisi Fırat, kendi konuşmasında böyle kursların ülkenin her tarafına yayılması gerektiğini ve bunun için Kırgızistan Sosyal Geliştirme Bakanlığı ile TİKA arasında işbirliğin arttırılması gerektiğini vurguladı.

 

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Yenilenen Maglay Kurşunlu Camisi Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Bosna Hersek'in Maglay şehrindeki tarihi Kurşunlu Camisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, yağışlı ve soğuk havaya rağmen törene gelen vatandaşlara Türkiye Cumhurbaşkanı Recep...