Haberler

18 Nisan 2022

TİKA'dan Kırgızistan'daki Görme ve İşitme Engelli Ailelere Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ramazan Programları kapsamında Kırgız Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanlığı ile iş birliğinde engelli ebeveynlerden oluşan 110 aileye gıda desteğinde bulundu.

Kırgız Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanı Kudaybergen Bazarbayev, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ve Eşi Mariya Doğan ile TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta’nın katıldığı dağıtım töreni adı geçen Bakanlığın engelli ebeveynlere tahsis ettiği sitenin bahçesinde gerçekleşti.

Bakan Kudaybergen Bazarbayev yaptığı konuşmada, Ramazan ayında Türkiye’ye bu anlamlı desteğinden dolayı müteşekkir olduklarını belirterek, TİKA ile bu sene Kırgızistan’ın tüm bölgelerinde 770 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı ulaştıracaklarından ötürü memnuniyet duyduğunu ifade etti.

T.C. Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ise konuşmasında, TİKA ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) aracılığıyla Kırgızistan'a Ramazan boyunca yaklaşık 6 bin koli gıda yardımda bulunacağını dile getirdi. Doğan, Türkiye'den gelen erzakı dost ve kardeş Kırgız halkı ile paylaşmanın kendileri için sevinç vesilesi olduğunu aktararak, dağıtımda emeği geçenlere teşekkür etti.

Kırgızistan Görme ve İşitme Engelliler Derneği Yöneticisi Şahrezada Askarova ise, TİKA’nın 2019 yılında Çocuk Gelişme Merkezi kurduğunu hatırlatarak, çocukların bu sayede enstrüman, dans ve dil kursları aldığını belirtti. Ramazan ayında yine TİKA katkılarıyla gıda desteği verilmesinin kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade eden Askaravo, Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. 

TİKA, Ramazan Programları çerçevesinde içinde hurma, makarna, sıvı yağ, un, pirinç, çay ve şeker gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu 3000 koli yardım malzemesini Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, Kırgız Kızılayı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğinde ülkenin tüm bölgelerinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracak.

Sonraki Haber

TİKA'nın Ramazan Programı Karadağ'da Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Ramazan Programları kapsamında Karadağ'ın kuzeyinde bulunan Gusinye Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 100 adet gıda kolisinin dağıtımına başlandı. TİKA tarafından düzenlenen ve Gusinyeli ihtiyaç sahibi 100 aileye temel ihtiyaç...