Haberler

01 Mart 2017

TİKA'dan Kırgızistan Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası Doktorlar Birliği (Alliance of International Doctors-AID) işbirliğinde düzenlenen Anne ve Çocuk Sağlığını Destekleme Programı  (AÇSAP)  kapsamında Kırgızistan sağlık personeline Türkiye'den gelen uzman doktorlar tarafından teorik ve uygulamalı eğitim verildi. 

TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Kırgızistan özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından AÇSAP  kapsamında Kırgız sağlık personeline Türkiye'den gelen uzman doktorlar tarafından teorik ve uygulamalı eğitim gerçekleştirildi. 

Bişkek ve Oş şehirlerinde üç ayrı etap halinde düzenlenen eğitimlerde ebe, hemşire ve doktorlardan oluşan katılımcılara yeni doğan canlandırma, yeni doğan işitme taraması, acil obstetrik bakım ve prematüre retinopati tespiti alanlarında kurslar verildi. Toplam 250'den fazla sağlık personelinin eğitildiği programda katılımcılara sertifika ve katılım belgeleri düzenlenen törenle takdim edildi.

TİKA desteğiyle gerçekleştirilen eğitimlerle anne ve bebek ölüm oranlarının düşürülmesine katkı sunulması ve yenidoğanlarda yaygın olarak görülen ve erken teşhisin son derece önemli olduğu işitme ve göz hastalıklarının ebeler ve hemşireler tarafından tespit edilebilmesi amaçlandı. Eğitimlere yıl içerisinde Kırgızistan'ın diğer vilayetlerinde devam edilecek.

Sonraki Haber

Sudan’da Mango Meyvesi Tanıtım ve Yetiştiriciliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’ın Sinnar Eyaleti’nde Mango Koruma Kafesi Projesi tamamlanarak TİKA tarafından temin edilen 700 metal kafes Sinnar Valiliği'ne teslim edildi. Sudan’ın  Sinnar Eyaleti,  İslam Ülkeleri  2017 yılı kültür...