Haberler

28 Ekim 2020

TİKA'dan Kolombiya’da Kovid 19 Salgını ile Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Başkan Yardımcılığı, Kolombiya Sağlık Bakanlığı ile Kolombiya Uluslararası İşbirliği Ajansı (APC) işbirliğinde, Kolombiya’da Kovid-19 salgını ile mücadelede kullanılmak üzere üç adet solunum cihazı ve üç adet termal kamera desteğinde bulundu.

Kolombiya’nın en az gelişmiş bölgelerinden olan Chocó Departmanı Quibdó şehrinde San Francisco de Asís ESE Hastanesinde kullanılacak solunum cihazları sayesinde bölgede salgından etkilenen yoğun bakım hastalarına tedavi imkânı sunulacak.

Türk Hükümetine verilen destekten ötürü teşekkür eden Kolombiya Başkan Yardımcısı Marta Lucia Ramirez, yaptığı açıklamada: “Krizin ortasında uluslararası dayanışma çok değerlidir. Salgın nedeniyle tüm ülkelerin zor bir dönemden geçtiği bu zamanda verilen destek çok önemli, bu destek Pasifik bölgesinde hayat kurtarmamıza yardımcı olacak bir destektir.” ifadelerini kullandı.

Choco Valisi Ariel Palacios Calderón ise yaptığı açıklamada: “San Francisco de Asís Hastanesinde kullanılacak üç ventilatör için Türkiye’ye müteşekkiriz. Bölgemiz için bu önemli Sağlık Merkezinin kapasitesinin artırılması bizler için acil bir ihtiyaçtı” ifadelerini kullandı.

TİKA tarafından temin edilen solunum cihazları, Kolombiya Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan epidemiyolojik rapora göre 4.000’den fazla covid-19 vakası görülen Chocó Departmanında hizmet verecek. Acil sağlık durumu sona erdiğinde, solunum cihazları 130.000 kişiye sağlık hizmeti sunmak üzere başkent  Quibdó’daki hastanede yoğun bakım ünitesinde kullanılmaya devam edecek.

TİKA tarafından, Kolombiya’da koruyucu sağlık önlemleri kapasitesinin artırılması amacıyla temin edilen üç adet termal kamera seti ise Kolombiya Başkanlık Sarayında, Chocó Departmanı Valiliği ve Kolombiya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı hizmet binalarında kullanılacak. İşe dönmesi gereken yüzlerce çalışanın koruması için sağlanan destek ile Kolombiya’da güvenli çalışma ortamının korunması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijer’in Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nijer’in Tahaou İllela şehrindeki Nafake Okuluna Nijer yerel mimarisine uygun 9 sınıf ve 3 öğretmenler odasından oluşan ek bina inşa etti. TİKA, Nijer’de kırsal kesimde kaliteli eğitim olanaklarına...