Haberler

12 Temmuz 2021

TİKA'dan Kolombiya Armenia’da Ekonominin Canlandırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya’nın Armenia kentinde seyyar satıcılık yapan vatandaşlara Armenia Belediye Başkanlığı işbirliği ile bölge ekonomisinin canlanması amacıyla 50 adet seyyar tezgâh desteğinde bulundu.

Kayıt dışı ekonomi istihdamının toplam istihdamın %60’ından fazla olduğu Kolombiya’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Armenia Belediye Başkanlığı işbirliğiyle Armenia şehir merkezindeki seyyar satışın kayıt altına alınması ve şehir merkezinde yapılacak satış faaliyetlerinin oluşturduğu kalabalıkların önüne geçilmesi amacıyla seyyar satıcılara destekte bulundu.

Yapılacak satışların tek bir merkezde yoğunlaşmasının önüne geçilmesi amaçlanan projede, satıcılara 50 adet seyyar tezgâh desteği sağlanarak satıcıların şehirdeki alternatif mekânlarda da satış yapması hedeflendi. Seyyar tezgâhlarla birlikte, pandemi sebebiyle alışveriş esnasında yaşanan yoğunluğun engellenmesi, hijyenik koşullarda satış yapılabilmesi ve şehrin çeşitli bölgelerindeki vatandaşların hizmete ulaşması sağlandı.

Seyyar araçların dağıtım töreninde konuşan Armenia Belediye Başkanı José Manuel Ríos Morales şu ifadeleri kullandı: “Şehrimizde seyyar satıcılar tarafından pazarlanan meyve, sebze ve diğer ürünlerin satışı amacıyla gerçekleştirilen seyyar araç temini projesi için Quindianidad Meydanı’ndan TİKA’ya çok özel bir teşekkür göndermek istiyorum. Bu proje, şehrin düzeninin sağlanmasına ve seyyar satıcıların ticari faaliyetlerinin büyümesine katkıda bulunmakta.” 

Ayrıca Morales, Türkiye ile Kolombiya ve Armenia şehrinin karşılıklı dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesine devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Törende kendisine seyyar araç tahsis edilen Martin Alonso Guerrero, işlerine büyük kolaylık sağlayacak bu desteğe ihtiyaçları olduğunu belirterek TİKA’ya teşekkür etti. Henry Torralba ise, TİKA sayesinde daha rahat ve güvenli araçlar ile çalışacaklarını dile getirerek meyvelerini seyyar araç ile Armenia’nın tüm mahallelerine ulaştırabileceğini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hırvatistan’da Srebrenitsa Soykırımı Anma Etkinliklerine Destek

Bosna Hersek'teki savaş sırasında Temmuz 1995'te yaşanan Srebrenitsa soykırımının anma etkinlikleri kapsamında bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Vukovar-Srebrenitsa Maratonu" Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'den hareket etti. 1995 yılında, Bosna Hersek’in Srebrenica şehrinde Birleşmiş Milletler koruması altında oldukları halde...