Haberler

12 Temmuz 2021

TİKA’dan Hırvatistan’da Srebrenitsa Soykırımı Anma Etkinliklerine Destek

Bosna Hersek'teki savaş sırasında Temmuz 1995'te yaşanan Srebrenitsa soykırımının anma etkinlikleri kapsamında bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Vukovar-Srebrenitsa Maratonu" Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'den hareket etti.

1995 yılında, Bosna Hersek’in Srebrenica şehrinde Birleşmiş Milletler koruması altında oldukları halde katledilen sivilleri ve Hırvatistan’ın Vukovar şehrindeki sivil kayıpları anmak maksadıyla 2012 yılından bu yana her yıl düzenlenen “Vukovar-Srebrenica Ultramaratonu”nun 10.su, bu yıl TİKA desteğiyle gerçekleşti.  
 
Ultramaraton kapsamında, Hırvatistan’ın Vukovar şehrinden, Bosna-Hersek’in Srebrenica şehrine, toplamda 227 kilometrelik bir mesafe, lisanslı sporcularca, 6-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında, 5 aşamada koşuldu ve koşu esnasında civar şehirlerden insanlar bu koşunun bir kısmına katılarak desteklerini belirttiler. Koşunun son etabına Belgrad’dan bir Sırp koşucu katılarak, diğer koşuculara eşlik etti. Maratoncular, 10 Temmuz 2021 tarihinde Potocari’deki Srebrenica Anma Merkezi’ne ulaşarak, ultramaratonu tamamladılar.  
 
Ultramaraton’un, Zagreb Belediyesi’nde gerçekleştirilen, başlangıç töreninde konuşan Zagreb Şehri Boşnak Azınlık Konseyi Başkanı Armin Hodzic, “2012 yılından beri her yıl düzenlenen Vukovar-Srebrenica Ultramaratonu, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük acının iki paydaşı olan Hırvat ve Boşnak halklarının, dostluklarını sembolize eden en değerli organizasyonlardan biridir. Organizasyonun bu yıl 10.sunu TİKA desteğiyle gerçekleştirdik ve destekleri için TİKA’ya müteşekkiriz.” dedi. TİKA Zagreb Program Koordinatörü Sedef Bulut, “TİKA olarak, Vukovar-Srebrenica Ultramaratonu’nun sadece organizasyonunu değil esasen Ultramaraton’un temsil ettiği fikri destekliyoruz. Hırvatistan ve Bosna-Hersek halklarının yaşadığı acıları unutması imkansız ancak acıları hafifletmek ve her şeye rağmen yaşamaya devam edebilmek için yapılabilecek tek şey ortak acıda buluşmak ve onu paylaşmaktır.” dedi.  
 
Ultramaraton koşucusu, 62 yaşındaki Dusko Strbac, “Ben, sadece bir koşucu değil aynı zamanda gaziyim. Savaşta kardeşimi kaybettim. Hayat uzlaşmadan yaşanmaz ve ben bu uzlaşmanın önemini vurgulamak için koşuyorum. Hedefiniz varsa, koşmak sizi yormaz. Koşmak benim duamdır. O yüzden koşumu savaşta hayatını kaybeden sivillere ve gazilere ithaf ediyorum.” dedi. 

Sonraki Haber

Lübnan’da TİKA Tarafından Kurulan Dijital Üretim Laboratuvarı Faaliyete Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan Üniversitesi Sayda Teknoloji Fakültesi bünyesinde kurulan tasarım ve üretim laboratuvarı (CEZERİ-LAB)’ın açılışı gerçekleştirildi. TİKA tarafından geliştirilerek öncesinde farklı ülkelerde uygulanıp başarılı sonuçlar elde edilen proje ile...