Haberler

24 Kasım 2023

TİKA'dan Kolombiya'daki Meslek Okuluna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya'da Cartagena de Indias Meslek Edindirme Okuluna makine ve teçhizat desteği sağladı.

Mesleki gelişimi ve teknik iş gücünü artırmak amacıyla kurulan ve 30 yıldır eğitim faaliyetlerine devam eden okula Cartagena ile çevre bölgelerden gelen gençler, üretimin geliştirilmesi ve kültürel mirasın korunması için eğitiliyor.

TİKA, atölye okulunun, ulusal ve uluslararasi mutfak programının güçlendirilmesi amacıyla makine ve teçhizat desteğinde bulundu. Destek kapsamında, endüstriyel düzeyde elektrikli makineler, mutfak eşyaları, fırınlar, davlumbazlar, derin dondurucular ve yüksek hacimli buzdolaplarının aralarında bulunduğu 1.200'den fazla ürün okul yönetimine teslim edildi.

Okulda gerçekleştirilen teslim törenine; Türkiye'nin Kolombiya Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, Türkiye'nin Cartagena Fahri Başkonsolosu Jorge Enrique Villamizar de Lavalle ve Okul Müdürü Rafael Cuesta katıldı.

Teslim töreninde konuşan Rafael Cuesta, Kolombiya’da TİKA’nın sağladığı mesleki eğitim desteklerinden ötürü Türk hükümetine ve TİKA'ya şükranlarını sunarak şunları söyledi: “Okulumuzun en önemli atölyelerinden biri olan geleneksel mutfak atölyemizin ekipmanını teslim almak bizim için büyük bir mutluluk. Öğrencilerimizin geleneksel ve uluslararası gastronomi ve mutfak sanatları alanında eğitimlerini mümkün kılan bu destek aynı zamanda tüm okul öğrencilerimize günlük yemek verilebilmesini de sağladı. Okulumuzda bu yıl yaklaşık 390 öğrenci var, tarihimizde ilk kez bu kadar çok gencin mesleki eğitimini gerçekleştiriyoruz.”

Güney Amerika Bölgesinde Mesleki Eğitimin Desteklenmesi Programı kapsamında aynı okulun marangozluk ve kaynak atölyesinin teçhizatı da 2022'de TİKA tarafından sağlanmıştı.

Sonraki Haber

TİKA Tunus’taki Mesleki Eğitim Merkezinde Güneş Enerjisi Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus'un Sfaks kentinde yer alan mesleki eğitim merkezinde güneş enerjisi eğitim laboratuvarı açtı. Tunus Ulusal Mesleki Eğitim Ajansı bünyesindeki merkezde kurulan laboratuvarın açılışına Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri...