Haberler

22 Mayıs 2015

TİKA'dan Kosova'da Süt Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) tarafından Kosova’nın Vıçıtırın bölgesinde süt kalitesinin artırılması ve süt üreticilerinin desteklenmesine yönelik proje gerçekleştirildi.

Proje kapsamında işsizliğin yoğun yaşandığı Vıçıtırın Belediyesi’nde istihdamın ve süt kalitesinin artırılması amacıyla, 150 süt üreticisine her biri 30 litrelik toplam 600 adet profesyonel süt taşıma kapları, 15 süt toplama merkezine sütün niteliğini ölçmek için 15 adet ekomilk cihazı ve 15 adet alkolik tabanca temin edildi. Temin edilen bu malzemelerle süt üreticileri ürünlerini süt toplama merkezlerine daha rahatlıkla taşıyabilecek ve süt toplama merkezleri de ellerindeki sütün niteliğini ölçme şansına sahip olarak daha kaliteli üretim yapabilecek.

            Malzemelerin dağıtım törenine Vıçıtırın Belediye Başkanı Sn. Bajram Mulaku, Vıçıtırın Belediyesi Tarım Müdürü Sn. Arta Haxhaj, TİKA Kosova Koordinatörü Sn. Eyüp Yavuz Ümütlü, T.C. Priştine Büyükelçiliği Birinci Kâtibi Sn. Volkan Başman, Belediye yetkilileri ve Vıçıtırınlı çiftçiler katıldı.

            Misafirleri selamlayan Vıçıtırın Belediyesi Tarım Müdürü Sn. Arta Haxhaj, Vıçıtırın Belediyesi çiftçilerine sunulan bu destekten dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

            Vıçıtırın Belediye Başkanı Sn. Bajram Mulaku yaptığı konuşmasında, TİKA’nın Kosova’da ve özellikle de Vıçıtırın’da gerçekleştirdiği projelerden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederken, söz konusu desteğin Vıçıtırınlı süt üreticileri için büyük anlam taşıdığını belirtti. TİKA’nın 150 çiftçiye sağladığı ekipman desteğinin süt üreticileri ve süt toplama merkezlerine yarar sağlayacağını ifade eden Mulaku, bu anlamlı destekten dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

            Düzenlenen törende TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü yaptığı konuşmada,  TİKA’nın dünyanın 140 ülkesinde birçok sektörde faaliyet gösterdiğini, Kosova’da da 2004 yılından bu yana 400’ün üzerinde proje gerçekleştirdiklerini ifade etti.  Kosova’da tarım ve hayvancılığı önemli ve öncelikli sektör olarak gördüklerini vurgulayan Ümütlü, Kosova’nın kalkınması amacıyla tarım sektörünün geliştirilmesine ayrı bir önem verdiklerini belirtti. Bu kapsamda Vıçıtırın’daki bu projenin gerçekleşmesinde başta Belediye Başkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

            Konuşmaların ardından malzemelerin dağıtımı yapıldı.

 

 

Sonraki Haber

TİKA Polonya'da Yaşayan Müslüman Tatarları Yalnız Bırakmadı

Polonya’da yaşayan Müslüman Tatarların kültürel, sosyal, dinsel kimliklerinin güçlendirilmesine ve Polonya Müftülüğü’nün kurumsal kapasitesinin artırılmasına yönelik Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Polonya Tatarları Kültürel ve Kurumsal Kapasite Artırım Programı” adı altında bir...