Haberler

02 Mart 2015

TİKA'dan Kosova'da Türkçe Tiyatroya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Balkanlar’da Türkçe tiyatronun yaşatılması amacı ile Prizren’de bulunan Kısa Devre Tiyatro Topluluğu’na lojistik destek sağlıyor.

Kosova’da 1970’li yıllarda başlamış olup günümüze kadar devam eden bir Türk Tiyatrosu geleneği kısıtlı imkânlar içerisinde sürdürülüyor. Geleneği sürdüren tiyatro topluluklarından Kısa Devre Tiyatro Topluluğu oyunlarını Türkçe sergiliyor. 2011 yılında Kosova’nın kültür-sanat başkenti sayılan Prizren’de kurulan topluluk bugüne kadar sergilediği 4 oyun ile büyük beğeni topladı.

            Prizren Türk Tiyatrosu’nun tanınan genç sanatçılarından Deniz Dadale ve arkadaşlarının öncülüğünde kurulan topluluk, resmi bir tiyatro-sanat topluğu olarak etkinlik gösteriyor. Tiyatro sanatçıları verilen bu destekler sayesinde daha nitelikli tiyatro oyunları ile seyirci karşısına çıkacaklarını ifade ediyor.

           

Sonraki Haber

TİKA Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Haftası Etkinlikleri Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Bakü'de düzenlediği Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı haftası kapsamında Azerbaycanlı çocuklara 3 bin kitap armağan etti.  TİKA Bakü Koordinatörlüğünün, Azerbaycan Cumhriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı F. Köçerli adına Çocuk Kütüphanesi ile birlikte organize ettiği...