Haberler

20 Ekim 2023

TİKA'dan Kosova'daki Süt Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kosova’nın güneyindeki Dragaş’da yaşayan 50 çiftçiye süt üretiminde kullanılan makineler temin edildi.

Dağıtım törenine, TİKA Priştine Koordinatörü Fulya Aslan, NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) bünyesinde bölgede görev yapan Türk askerleri, Kosova Süt Üreticileri Derneği temsilcileri ile süt üreticileri katıldı.

TİKA Koordinatörü Aslan, proje kapsamında Dragaş'ta süt üreten 50 çiftçiye süt sağma makinası, süt taşıma bidonu ve hijyenik malzeme seti dağıtımı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Başkanlığın 2004'ten bu yana Kosova’da tarım ve hayvancılığın desteklenmesi yönünde birçok projeyi hayata geçirdiğini aktaran Aslan şunları kaydetti:

"Proje kapsamında süt üretimi ile uğraşan çiftçilerimizin hijyenik koşullarda üretim yapmasını sağlamayı, süt üretim kalitesini arttırmayı ve gıda güvenliğinin sağlanmasını amaçlıyoruz. Aynı zamanda süt üreticilerinin gelirlerinin de artmasını sağlayacağız. Bugün burada gerçekleştireceğimiz dağıtım sonrasında Kosova Süt Üreticileri Derneği tarafından bu çiftçilerimize eğitim de sağlanacaktır. Sağlanacak eğitim ile bu projeden sağlayacağımız faydanın da maksimum seviyede olmasını hedefliyoruz."

Makineleri teslim alan çiftçiler Türk halkına ve TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA, Sancak Bölgesindeki Diyaliz Hastalarının Hayatını Kolaylaştırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, çevre bölge ve ülkelerdeki yaklaşık 200 bin hastaya hizmet veren Novi Pazar Genel Hastanesine bağlı Nefroloji Bölümü Hemodiyaliz Merkezine 1 adet arazi aracı temin edildi. Novi Pazar Genel Hastanesine bağlı...