Haberler

20 Ekim 2023

TİKA'dan "Kuzey Makedonya 14. Genç Liderler Okulu Buluşması"na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’da düzenlenen Genç Liderler Okulu Buluşmasına destek sağladı.

Kuzey Makedonya’da 2009-2019 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Dr. Gyorge İvanov’un başkanlığında, 11-19 Ekim 2023 tarihlerinde, Ohri şehrinde düzenlenen buluşmaya dünyanın farklı ülkelerinden genç lider adayları katıldı.

“Eğitim – Dönüşüm – Liderlik” ana temasıyla düzenlenen Genç Liderler Okulu programına Kuzey Makedonya, Türkiye, Sırbistan, ABD, Azerbaycan, Yemen, Cezayir, Nijerya, Almanya, Filipinler ve Kanada’dan 40 genç katıldı. Katılımcılar, Türkiye, Bosna Hersek, ABD, Almanya, Suudi Arabistan ve Kuzey Makedonya’dan eğitmen ve konuşmacı olarak programa katılan deneyimli isimlerden eğitimin dönüştürücü etkisi ve liderlik için önemine ilişkin eğitim aldılar.

Program kapsamındaki bir oturum, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile başbakanlık dahil birçok önemli görevlerde bulunmuş olan Ali Fethi Okyar’a ithaf edildi. Mustafa Kemal Atatürk ve Ali Fethi Okyar’ın liderlik özellikleri ve tarihteki rolleri genç lider adaylarına tanıtıldı.

Progama katılan TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak ise 2005 yılında kurulan Üsküp Program Koordinasyon Ofisinin bugüne kadar eğitim, kültür, sağlık, altyapı, restorasyon gibi alanlarda yaptığı çalışmaları genç lider adayları ile paylaşarak TİKA’nın dünya genelindeki çalışmalarını tanıttı.

Konuşmasında iki ülke arasında devam eden kıymetli iş birliği ve güçlü bağlara vurgu yapan Gyorge Ivanov, program kapsamında verilen destekler için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

14 yıldır kesintisiz olarak sürdürülen Genç Liderler Okulu programına bugüne kadar farklı ülkelerden 509 genç katıldı.

 

Sonraki Haber

TİKA Güneydoğu Asya Ülkelerinde İş Birliği Alanlarını Geliştiriyor

Türk dış politikasında 2019 yılında başlatılan “Yeniden Asya Girişimi” kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) yürütülen ve planlanan projeleri değerlendirmek üzere TİKA heyeti Laos ve Kamboçya’da çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, TİKA heyeti Laos’un Başkenti...