Haberler

08 Mayıs 2023

TİKA'dan Lübnan'da Yaşayan Türkmenlere Enerji Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan'ın Türkmen Kavaşra beldesinde bir okul ile çok amaçlı salona güneş paneli sistemi kuruldu.

Lübnan’ın Akkar vilayetinde bulunan Türkmen beldesi Kavaşra’da bulunan Kavaşra Lisesine ve 2022 yılında TİKA tarafından yapılan çok amaçlı salona güneş paneli sistemi kuruldu.

Proje kapsamında, elektrik kesintisi sebebiyle Türk televizyon kanallarının izlenemediği Kavaşra’da, Türk kanallarının izlenebileceği iki ayrı bölüm oluşturuldu. İçerisinde Kavaşra Camii ile dil-kültür araştırmaları için Türkiye’den bölgeye gidecek araştırmacıların konaklaması için hazırlanan misafir odasının da bulunduğu tüm bölümlere kesintisiz enerji sağlandı.

Kavaşra Lisesine kurulan güneş paneli sistemi ile öğrencilere konforlu ders çalışma imkânı sağlandı. Yunus Emre Enstitüsü tarafından Kavaşra’da verilen yüksek katılımlı Türkçe kurslarının da kesintisiz enerji ile gerçekleştirilmesine katkı sunuldu.

Ayrıca, Lübnan genelindeki okulların bir süre kapalı kalması nedeniyle öğrencilerin telafi eğitiminde verimli zaman geçirebilmeleri için spor odaları oluşturuldu.

Sonraki Haber

TİKA'nın Moğolistan’da İnşa Ettiği Huzurevi Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bayan Ölgiy vilayetinde yaşlıların ve kimsesizlerin barınma sorununu gidermek amacıyla huzurevi inşa edilerek donanım desteği sağlandı. Bayan Ölgiy Sosyal Yardım ve Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı huzurevinin eski...