Haberler

26 Ocak 2021

TİKA'dan Lübnan'daki Filistin ve Suriyeli Mültecilerin Eğitimine Enerji Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin ve Suriyeli mülteci çocukların yanı sıra ihtiyaç sahibi Lübnanlılar için de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu "Lübnan Birleşik Gençlik Projesi (ULYP)" kampüsüne güneş enerjisi sistemi kurdu.

Lübnan’da enerji yatırımlarının yetersizliğinden dolayı ülkenin her köşesinde günlük 20 saate varan elektrik kesintileri yaşanıyor. Bu sebeple hemen her hanede ya jeneratör bulunuyor ya da jeneratör elektriği hizmeti satın alınıyor. Yakıtın ithal olması ve zaman zaman karaborsaya düşmesi sebebiyle jeneratörler de elektrik kesintilerine çare olmaya yetmeyebiliyor. Ayrıca jeneratörlerin yoğun kullanımı ciddi derecede hava kirliliğine de sebep oluyor.

2010 yılında kurulan ve özellikle Lübnan nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan Filistinli ve Suriyeli mülteciler yararına faaliyetler yürüten Unite Lebanon Youth Project (UYLP) derneğinin Dibbiyeh kasabasında bulunan eğitim kampüsünde yaşanan elektrik problemlerinin çözülmesi amacıyla merkeze TİKA tarafından bir güneş enerjisi sistemi kuruldu. 

Desteğe ihtiyaç duyan mülteci çocuk, genç ve kadınlara, akademik eğitimin beraberinde dil, sanat, spor ve kişisel gelişim gibi eğitimler sunarak fırsat eşitliği sağlamayı amaçlayan derneğe ait kampüste 2 anaokulu sınıfı, müzik, bilgisayar ve sanat sınıfları, basketbol ve futbol sahası bulunuyor.

Gerçekleştirilen güneş enerji sistemi kurulumu projesiyle kampüste kesintisiz eğitimin sağlanması ve jeneratör masraflarının azaltılmasının yanı sıra çevre ve gürültü kirliliğinin azaltılması da amaçlandı.

Derneğin kurucu başkanı Melek el Nimer de merkezin sınıflarına ve su pompasına enerji sağlayacak proje için kendi adına ve kampüsten faydalanan topluluklar adına TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

 

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA Pakistan’da Damak ve Dudak Yarığı Olan Çocuklar İçin Ameliyathane Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Pakistan'ın Karaçi kentinde Al-Mustafa Sağlık Merkezi'nde damak ve dudak yarığı sorunundan muzdarip çocukların tedavisi için modern ameliyathane kurdu. Çocuklarda damak ve dudak yarığı tedavisi için kurulan modern ameliyathanenin açılış törenine, Sindh...