Haberler

09 Ağustos 2016

TİKA'dan Makedonya'daki Selzedelere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Makedonya'da hafta sonu meydana gelen, 22 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden etkilenen vatandaşlara yardım eli uzattı.

TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelere devam ediyor. Makedonya’da farklı  sektörlerde birçok projeyi hayata geçiren TİKA, Makedonya'da hafta sonu meydana gelen, 22 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden etkilenen vatandaşlara yardım eli uzattı.

Sel felaketinden etkilenen bölgelerde ihtiyaç sahiplerinin tespitini yapan TİKA, dün akşamdan itibaren hazırladığı yardım paketlerini dağıtmaya başladı. Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ile TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki de bugün selden en çok etkilenen, Üsküp yakınlarındaki Hasanbeg Mahallesi'ni ziyaret etti. Büyükelçi Şölendil, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her zaman "dost ve kardeş" Makedonya halkının yanında olduğunu belirterek sel felaketinin meydana geldiği andan itibaren Makedonya makamları ile temasta olduklarını söyledi.

Türkiye'deki bazı belediyelerin, TİKA'nın ve AFAD'ın yardımlar için harekete geçtiğini kaydeden Şölendil, "TİKA zaten bu çalışmaları başlattı. Önümüzdeki günlerde bütün ihtiyaçları karşılamak amacıyla diğer yardım malzemeleri ve gerekli ekipman desteği sağlanacaktır." diye konuştu. Bölgede selden etkilenen diğer köyleri de ziyaret edeceklerini kaydeden Büyükelçi Şölendil, selde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması temennisinde bulundu.

TİKA Üsküp Koordinatörü Tiryaki de sel felaketinin hemen ardından bölgedeki köylerde hasar tespiti yaptıklarını anımsatarak bu kapsamda Hasanbeg başta olmak üzere, bölgedeki diğer köylerde yaşayan ailelere ulaştırılmak üzere temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan paketler hazırladıklarını söyledi. Bu yardımları dün akşamdan beri halka ulaştırmaya başladıklarını aktaran Tiryaki, "Bu çalışmaları buradaki sivil toplum kuruluşlarıyla yürüttük." dedi. Tiryaki, böyle acı felaketlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunarak TİKA olarak ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi. TİKA'nın yardım faaliyetleri kapsamında, bölgedeki afetzedelere 500 yardım paketi dağıtacağı bildirildi.

Büyükelçi Şölendil ve beraberindeki heyet daha sonra, selden etkilenen bölgedeki diğer köyleri ve Hasanbeg'teki bir taziye evini de ziyaret etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gambiya’daki Sağlık Merkezlerine Ekipman ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gambiya’da North Bank Bölgesi, West Coast Bölgesi, Central River Bölgesi ve Lower River Bölgesi’nde bulunan sağlık ocaklarına temel sağlık ekipmanı ve malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA, Gambiya’da gerçekleştirdiği...