Haberler

17 Nisan 2023

TİKA'dan Nijerli 400 Aileye Gıda Paketi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’de yaşayan ihtiyaç sahibi 400 aileye, temel besin maddelerinden oluşan gıda paketi desteği sağlandı.

Nijer, Birleşmiş Milletler verilerine göre, gıda yetersizliği, düşük hacimli sanayi sektörü, hızlı nüfus artışı, kötü eğitim şartları, tarım ve hayvancılık sektörleri dışındaki sektörlerin gelişmemiş olması gibi sebeplerle en az gelişmiş ülkeler arasında yer alıyor.

Nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman olan ülkede, ramazan ayı gibi özel dönemlerde dünyanın farklı bölgelerinden gelen yardımlar, ihtiyaç sahibi halkın beslenme ve gıda ihtiyaçlarını bir nebze hafifletiyor.

Nijer’in Agadez şehrinde yaşayan, Türk kültürüne ve kimliğine eşi görülmemiş bir teveccüh ve aidiyet besleyen İstanbulewa halkına, Agadez Sultanlığı ve TİKA iş birliğinde her yıl Ramazan ayında gıda desteği sağlanıyor.

Bu kapsamda, tarihi Türk-Afrika ilişkilerinin önemli bir merkezini teşkil eden Agadez şehrinde yaşayan ihtiyaç sahibi 400 aileye temel besin maddelerinden oluşan gıda paketleri ulaştırıldı.

Sonraki Haber

Afganistan’da Yetim Çocuklar TİKA’nın İftarında Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’daki yetimhanelerde kalan çocukları iftar programında buluşturdu. TİKA tarafından, Afganistan'ın Belh ve Badahşan vilayetlerindeki yetimhaneler ile Hikmet Derneği Yetimhanesinde kalan çocuklar ve yetimhane çalışanlarından oluşan toplam 350 kişiye...