Haberler

26 Mart 2018

TİKA'dan Özbekistan'da Engellilere Nevruz Hediyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), nevruz kutlamalarının devam ettiği Özbekistan'daki engellilere tekerlekli sandalye desteğinde bulundu.

TİKA tarafından Özbekistan’da Nevruz Bayramı'nı kutlama etkinliği düzenlendi. Taşkent'teki bir mahalle muhtarlığı bahçesinde düzenlenen şenliğe çok sayıda vatandaşın yanı sıra Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve büyükelçilik mensupları katıldı. Şarkı ve türkülerin seslendirildiği, dans gösterilerinin yapıldığı etkinlikte davetlilere nevruz yemekleri olan "kök samsa" ve "halim", nevruz tatlısı "sümelek" ile Özbek pilavı ikram edildi.

Taşkent Büyükelçisi Şen, şenlikte Özbekçe yaptığı konuşmada, Nevruz Bayramı etkinliklerine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Nevruz Bayramı'nın tüm Türk halkları için çok önemli bir bayram olduğunu kaydeden Şen, nevruz günlerinde tabiatın uyandığını, doğanın yeşerdiğini, insanların da tabiat gibi kendisini ve iyi hislerini yenilediğini belirtti.

Büyükelçi Şen, bayram günlerinde kırgınlıkların unutulduğunu, insanların birbirleriyle barıştığını ve dostluklarını yeniden kurduğunu ifade ederek "Bizler, Türkiye ve Özbekistan, kardeş halklarız. Dilimiz, dinimiz, medeniyetimiz ve her şeyimiz bir. Ortak bayramımız olan nevruzu da birlikte kutlamaktan bahtiyarız. Halklarımızın dostluğu ve kardeşliği ebedi olsun." diye konuştu. Şen, daha sonra TİKA'nın Özbekistanlı engelli ve yaşlılara hediye ettiği tekerlekli sandalyeleri sahiplerine teslim etti.

Tekerlekli sandalyeleri teslim alanlar, nevruzda kendilerine yapılan bu yardım için Türk halkı ve TİKA'ya teşekkür etti. TİKA Taşkent Koordinatörü Ali İhsan Çağlar ise yaptığı açıklamada, nevruzu Özbekistanlılarla kutlamanın sevincini dile getirdi. Çağlar, insanların nevruzu toplu halde, yaşadıkları mahalledeki komşularıyla kutlama geleneğinden yola çıkarak TİKA Taşkent Ofisinin de bulunduğu semtte bir kutlama etkinliği düzenlediğini ve bunun kendileri için gurur verici olduğunu kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA Arnavutluk’ta Sel Mağdurlarının Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un İşkodra şehrinde Sel Mağduru 2.500 kişiye gıda yardımında bulunuldu. Arnavutluk’ta son bir aydır yağan aşırı yağmurlar nedeniyle oluşan sel felaketinden etkilenen İşkodra şehri ve etrafındaki köylerde...