Haberler

20 Mayıs 2020

TİKA'dan Pakistan'daki 2500 Aileye gıda yardımı

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Afgan mültecilere gıda paketi dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, “100 yıldır batı bize insan hakları başta olmak üzere her konuda nasihat etti. Şu an Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi de burada, mülteciler konusunda hiçbiri ellerini taşın altına koymuyor.” diye konuştu.

TİKA, Alvi’nin yanı sıra Eyalet ve Sınır Bölgelerinden Sorumlu Bakan Sahipzade Muhammed Mehbub Sultan, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, Afganistan’ın İslamabad Büyükelçisi Atıf Maşal ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İslamabad Temsilcisi Noriko Yoshida ve TİKA İslamabad Program Koordinatörü Gökhan Umut’un katıldığı törenle ülkenin Attock kentinde  yaşayan 1500 Afgan mülteci aileye gıda kolisi yardımında bulundu.

Gıda yardımı dağıtım töreninde konuşan Alvi, Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerin mülteci yükünü tek başlarına sırtlandıkları için birbirlerinin halini anladığını belirterek, “100 yıldır batı bize insan hakları başta olmak üzere her konuda nasihat etti. Şu an BM temsilcisi de burada, mülteciler konusunda hiçbiri ellerini taşın altına koymuyor. Türkiye ve Pakistan olarak mültecilere kalplerimizi açıyoruz. Çünkü bunun hesabını Allah’a vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

– TİKA, Aşiretler Bölgesi’nde yardım yapan tek kuruluş oldu

Türkiye’nin yıllardır Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yaptığını kaydeden Alvi, “Mültecileri koruma görevi tek başına Pakistan ve Türkiye’nin görevi değil öncelikle tüm Müslüman ülkelerin ardından tüm dünyanındır.” dedi.

Alvi, Afganistan’daki barış sürecini desteklediklerini hatırlatarak, ülkede sağlanacak istikrarın mültecilerin memleketlerine dönmesi fırsatını sunacağını da dile getirdi.

Yurdakul da yaptığı konuşmasında TİKA aracılığıyla Türkiye’nin dünyanın birçok noktasında yardım faaliyetlerinde bulunduğunu kaydetti. Bugünkü yardım çalışmasının Afgan mültecilere yönelik olduğunu hatırlatan Yurdakul, TİKA’nın dünya genelinde mültecilere yönelik çalışmalarından söz etti.

TİKA’nın, ramazan boyunca Pakistan’da 2 bin 500 aileye gıda yardımında bulunduğu söyleyen kurumun İslamabad Program Koordinatörü Gökhan Umut, yardım ulaştırılan 1000 ailenin Aşiretler Bölgesi’nde (FATA) yaşadığını kalanının ise Afgan mülteciler olduğunu söyledi.

Umut, TİKA’nın FATA’da resmi olarak yardım faaliyetinde bulunan tek kuruluş olduğuna da dikkati çekti.

Sonraki Haber

TİKA Gıda Destek Programı Bulgaristan’da Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ramazan ayı sebebiyle Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerinde Gıda Destek Programlarını başlattı. Balkanlar’da her yıl 15 ülkede soydaş ve akraba topluluklar ile aynı sofralarda buluşan TİKA, Bölgedeki ülkelerinin...