Haberler

05 Ekim 2021

TİKA'dan Peru'lu Çiçek Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Amerika Bölgesinde Tarımsal ve Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Programı kapsamında gerçekleştirilen proje kapsamında Peru'da çiçekçilik sektörünü desteklemek ve güçlendirmek amacıyla Peru Junín Departaman'ında bulunan Tarma Eyaleti'nde soğuk çiçek saklama odası kurdu.

Peru Tarımsal Kalkınma ve Sulama Bakanlığı (MIDAGRI) işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile kırsal kesimdeki küçük ve orta ölçekli üreticilerin sürdürülebilir kalkınmasının desteklenmesi ve sektörün üretkenliğinin, rekabet gücünün ve genişlemesinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Peru Tarımsal Kalkınma ve Sulama Bakanlığı (MIDAGRI) tarafından desteklenen ‘2030 yılı için Çiçek Zinciri Kalkınma Planı’nın parçası olan proje kapsamında ayrıca, çiçeklerin hasat sonrası işlenmesi için altyapıların kurulması ve çiçeklerin ömrününün uzatılarak üreticilerin büyük zararlara uğramasının önlenmesi hedefleniyor. Günlük 6.5 metrik tona kadar kapasiteli çiçek saklama odasının ‘Perla de Los Andes’ Derneği'nin 240 ailesine ve Peru'da “Çiçekler Şehri” olarak tanınan Tarma üreticilerine fayda sağlaması bekleniyor.

Tarımsal Kalkınma ve Sulama Bakanlığı (MIDAGRI) Tarımsal Kalkınma ve Agroekoloji Başkanı Augusto Aponte Martínez proje dolayısıyla yaptığı açıklamada, “sektörün gelişmesine yardımcı olmak ve aynı zamanda çiçek üreten ailelerin ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak için çok faydalı olacak” dedi. Martínez verilen destek için için Türkiye Hükümeti'ne teşekkür etti.

Tarma Belediye Başkanı José Luis Mansilla ise  alınan desteğin öneminden bahsederek: “Bu çiçek soğuk odası, özellikle bu iki yıllık pandemiden en çok etkilenen çiçek üreticileri olmak üzere Tarma eyaletindeki çiftçilerimiz için büyük bir başarıdır.” dedi.

Bölgede çiçek yetiştiricisi olan Modesto ise, “Tarma, bu donanıma sahip olduğu için oldukça şanslı. Bu nedenle bize bu soğuk odasını veren TİKA’ya büyük şükranlarımı sunmak istiyorum, çok teşekkür ederim” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’te Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bangladeş’in Narsingdy İli Raipura İlçesinde Bulunan Ummulqura Fazıl İmam Hatip Okuluna Malzeme Desteği Sağladı. Daha önce inşaat işlerini tamamlayan fakat sıra, tahta temel eğitim araçlarını tamamlayamayan dört katlı...