Haberler

17 Nisan 2020

TİKA'dan Romanya'nın Kovid 19'la Mücadelesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Romanya’da 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi ailelere 1.500 adet gıda ve hijyen paketi dağıtımı gerçekleştirildi.

Toplumda salgınla mücadeleden en çok etkilenen dezavantajlı gruplara yönelik olarak başlatılan çalışma ile toplamda yaklaşık 17 tonluk gıda ve hijyen destek paketleri 65 yaş üstü aileler başta olmak üzere,  yoksul veya bu süreçte gelirini kaybeden 1500 haneye Covid-19 ile mücadelede destek sağlandı.

Gıda ve hijyen paketleri, Köstence ve Bükreş 5. Sektör Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlükleri, Romanya Müslümanları Müftülüğü, Romanya Demokrat Türk Birliği ve Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği işbirliğinde, Bükreş ve Köstence merkez başta olmak üzere Köstence’ye bağlı Başpınar, Bayramdede, Cumpana’nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 ayrı beldede yaşayan ailelerin evlerine ulaştırıldı.

Covid-19 ile mücadeleye destek kapsamında yapılan çalışmalar dar gelirli aileler tarafından memnuniyetle karşılandı.  Yardımların ulaştığı Belediyelerin Başkanları ile Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlük yetkilileri, yaşanan bu zor günlerde evlerinden çıkamayan yaşlı ve ihtiyaç sahibi aileler için oldukça zaruri olan bu gıda ve hijyen paketleri için TİKA’ya teşekkür etti.

Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf ise yaptığı yazılı açıklamada; “Romanya Müslümanları Müftülüğü ve Romanya’da yaşayan müslüman topluluğu adına, şimdiye kadar bizlere göstermiş olduğunuz desteğinizden dolayı müteşekkiriz.”

“Bütün Dünyayı kuşatan bu salgından ve onun getirmiş olduğu hastalığın karşısında Yüce Mevlamız, bizleri ve ana vatanımız olan Türkiye Cumhuriyetine inayetini lütfeylesin. Her daim mağdurların, mazlumların, gariplerin yanında yer almış, çaresizlere kucak açmış necip milletimizden rahmetini esirgemesin.” dedi.

TİKA Koordinatörü Yasemin Melez Biçer ise yaptığı açıklamada; dün ve bugün olduğu gibi TİKA’nın Romanya’nın yanında olmaya devam edeceğini açıkladı.

Sonraki Haber

Lesotho Krallığı'nın Kovid 19'la mücadelesine TİKA'dan tıbbi malzeme desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye'nin dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına karşı sürdürdüğü yardımlar kapsamında Lesotho Krallığı başkenti Maseru’ya 40 dakikalık mesafede bulunan Teyateyaneng Berea bölgesinde sağlık hizmeti veren kuruluşlara dağıtımının yapılabilmesi...