Haberler

16 Eylül 2015

TİKA'dan Senegal'de Kırsal Kalkınmaya Destek

Senegal'in iç çatışmalar nedeniyle harap hale gelen Kazamans Bölgesi'nde, Senegal ve Gine Bissau sınırında meskun halkın arasındaki siyasi ve ekonomik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Bölgenin Balatakunda Mevkiinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen tarım projesi tamamlanarak yetkililere teslim edildi.

TİKA, USAID, Senegal ve Afrique Enjeux yerel sivil toplum kuruluşu işbirliğinde, Senegal'in iç çatışmalar nedeniyle harap hale gelen Kazamans Bölgesi'nde, Senegal ve Gine Bissau sınırında meskun halkın arasındaki siyasi ve ekonomik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Sınır ötesi Toplumların Uzlaşması İçin Diyalog Projesi başlatılmıştı.

Proje kapsamında, bölgenin tarımsal potansiyelinin değerlendirilmesi ve bölgede yaşayan kadınların geçim imkânlarının geliştirilmesi amacıyla Bölgenin Balatakunda Mevkiinde TİKA tarafından tarım projesi çalışmalarına başlandı.  

Proje çerçevesinde, bir sebze bahçesi düzenlenerek, üç su kuyusu açılmış ve sebze bahçesinde kadınlar tarafından üretilecek ürünlerden mamul üretilmesini sağlamak üzere yirmi adet elle çalışan yarı endüstriyel sıkma makinesi temin edildi.

Ağustos ayında son aşamasına gelen projenin, TİKA Dakar Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri tarafından gerekli incelemeleri yapılarak AFEX Derneği'ne teslim edildi.

Söz konusu proje kapsamında bölgede meydana gelen çatışmalardan zarar gören yerel halkın özellikle de aile bireylerini kaybeden kadınların minimum geçim imkânlarının ve ekonomik gücünün geliştirilmesi yönünde önemli bir adım atıldı. Bölgenin ve Senegal'in diğer az gelişmiş bölgelerinde örnek bir model oluşturuldu.

Senegal'in güneyinde yer alan Kazamans Bölgesi'inde meydana gelen çatışmalarda 2014 yılına kadar 5000 insan hayatını kaybetmiş, on binlerce insan ise başta Gambiya ve Gine Bissau olmak üzere çevre ülkelere sığınmıştı. Bölgenin ülkenin en verimli topraklara ve son derece elverişli iklim ve coğrafi koşullara sahip olmasına rağmen bölgedeki tarım arazilerinin yüzde 80’i çatışma sürecinde döşenen mayınlar nedeniyle kullanılmaz hale gelmişti.

Sonraki Haber

Kamerun’da Aile Eğitimine Destek

Kamerun’un Başkenti Yaounde’de bulunan Tsinga Kadın ve Aile Eğitim Merkezinin tadilatı Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi. TİKA, Kamerun’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kamerun Devleti tarafından 1960 yılında inşa...