Haberler

12 Eylül 2023

TİKA'dan Sırbistan'daki 2 Meslek Lisesine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sırbistan'ın Sancak bölgesindeki en büyük kenti Novi Pazar'da bulunan 2 meslek lisesine donanım desteği sağladı.

Liselerde yapılan ekipman teslim törenlerine, Türkiye'nin Novi Pazar Başkonsolosu Başar Başol ile Novi Pazar Belediyesi ve Boşnak Ulusal Konseyi (BNV) temsilcileri ve TİKA Sırbistan Koordinatörü Mehmet Mete Anaç katıldı.

Otelcilik ve Turizm Lisesi

446 öğrencinin eğitim gördüğü Otelcilik ve Turizm Lisesinin aşçılık bölümüne modern mutfak ekipmanları temin edildi.

Otelcilik ve Turizm Lisesinden Esad Lotinac, aşçılık bölümüne sağlanan elektrikli ızgara, elektrikli fırın, fritöz, buzdolabı, ekmek kızartma makinesi, çalışma masası, servis arabası, kahve makinesi, kahve öğütücü ve sandalye vb. ekipman desteğinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

İktisadi ve Ticari Meslek Lisesi

1140 öğrencinin eğitim gördüğü İktisadi ve Ticari Meslek Lisesinin Kuaförlük ve Kozmetik Bölümüne de aralarında kuaför sandalyesi, saç kesme ve bakım araçları ile çamaşır makinesinin bulunduğu donanım ekipmanları temin edildi.

İktisadi ve Ticari Meslek Lisesinden Ajsela Semsovic de "Bizim için donanım öncelikli. Manikür için de öğrencileri doğru yönlendirecek son derece iyi bir donanım desteği aldık. Bu yardımların bizim için anlamı büyük." diye konuştu.

TİKA Sırbistan Koordinatörü Mehmet Mete Anaç, TİKA'nın Sırbistan'da 350'den fazla projeyi hayata geçirdiğini, eğitime büyük önem verdiğini belirtti.

Meslek liselerine sağlanan donanım desteği ile birlikte, öğrencilere mesleklerindeki güncel teknikleri öğrenme fırsatı sunularak nitelikli işgücünün temini ve gençlerin istihdamı teşvik ediliyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği “Hat Eserleri Sergisi” Özbekistan'da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği, Türk hattatların eserlerinden oluşan “Hat Eserleri Sergisi” Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te ziyaretçilerle buluştu. TİKA ve Albayrak Grubu’nun destekleriyle 12-23 Eylül tarihleri arasında Taşkent’teki Sanat Galerisi'nde düzenlenen Türk hattatların...