Haberler

03 Ağustos 2015

TİKA'dan Somali'de Şiddet Mağduru ve Kimsesiz Kadınlara İstihdam Desteği

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Somali’de bulunan Save Somalia Women and Children (SSWC) derneği işbirliğinde, Somali’de yaşayan özellikle şiddet mağduru ve kimsesiz kadınlara yönelik sosyal bir projeye daha imza atıldı.

      Somali’nin Başkenti Mogadişu’da bulunan Save Somalia Women and Children isimli kuruluşa ait eğitim Merkezinde, daha önceden tespit edilmiş yoksul ve ihtiyaç sahibi 100 kadına 4 ay süreyle  dikiş kursu verilecek. Kurs süresince kadınların eğitimlerinde kullanmaları ve kurs bitiminde de evlerine götürerek aile bütçelerine katkıda bulunmaları amacıyla TİKA tarafından temin edilen dikiş malzemeleri hibe edildi. Proje kapsamında eğitim görecek 100 kadından her birine 1 adet dikiş Makinesi, 10 rulo elbiselik kumaş (300 metre), 10 kutu dikiş ipliği, 2 adet makas teslim edildi. Kursun sonunda her kadın bu malzemelerle öğrendiği bilgileri kullanarak evinin geçimini sağlayacak.

      Save Somalia Women and Children isimli kuruluşun Mogadişu’daki merkezinde 1 Ağustos2015 tarihinde başlayan kurs 30 Kasım 2015 tarihinde sona erecek. 1 Ağustos 2015 tarihinde yapılan kurs açılışı ve malzeme teslim törenine Türkiye’nin Somali Büyükelçisi Olgan Bekar’da katıldılar. Kendilerine teslim edilen malzemelerden sonra Somalili kadınların sevinci gözlerden kaçmadı.  

Sonraki Haber

Gürcistan’da Vaziani Dikiş ve Ayakkabı Atölyesi Hizmete Açıldı

Azerbaycan temaslarını tamamlayan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Gürcistan’a geldi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Gürcistan temaslarının...