Haberler

09 Temmuz 2020

TİKA'dan Sudan'a Kovid-19'la Mücadele İçin Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Sudan’ın Doğu Darfur bölgesindeki sağlık personeli için koruyucu tıbbi malzeme yardımında bulundu.

TİKA tarafından temin edilen koruyucu ve cerrahi maske, termometre, eldiven, dezenfektan, oksijen tüpü gibi tıbbi malzemeler, Doğu Darfur Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. . Sağlanan malzeme desteği arasında yer alan siperli yüz maskesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ne yine TİKA’nın temin ettiği 3D yazıcı ile üretildi. Teslim programına Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, Doğu Darfur Valisi Tümgeneral Muzzemmil Ebubekir Muhammed Hac, Doğu Darfur Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Muhammed İbrahim Said ve hastane yetkilileri katıldı.

Doğu Darfur Valisi Tümgeneral Muzzemmil Ebubekir Muhammed Hac, Türkiye’nin İslam dünyası için bir örnek teşkil ettiğini belirterek, Libya ve Suriye’deki gelişmeleri takip ettiğini ve Türkiye’nin yaptıklarından gurur duyduğunu söyledi. Nyala’daki Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kalitesinden övgüyle söz eden ve destekleri için Türkiye’ye teşekkür eden Hac, Doğu Darfur’a da Türkiye’nin tarım, hayvancılık ve sağlık alanındaki yatırımlarını beklediklerini ifade etti.

Büyükelçi İrfan Neziroğlu da Vali Hac ile görüşmesinde sağlık, tarım, hayvancılık, eğitim ve kalkınma gibi konularda iş birliği imkanlarını değerlendirdiklerini belirtti. Resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla çok farklı alanlarda Türkiye’nin Sudan’a desteğinin sürdüğünü ifade eden Neziroğlu, diğer eyaletlerde olduğu gibi Doğu Darfur bölgesine de Türkiye’nin her alandaki tecrübelerini aktarmaya hazır olduklarını kaydetti. Neziroğlu, Türkiye’nin yürüttüğü, desteklediği projeler ve Türkiye Bursları hakkında da Vali Hac’ı bilgilendirdi.

TİKA, daha önce de Kovid-19’la mücadele kapsamında Sudan’daki sağlık çalışanları için Hartum’daki eğitim merkezinde kendi ürettiği siperlikli maske yardımında bulunmuştu.

Sonraki Haber

Afganistan'da Atatürk Milli Çocuk Hastanesine Tıbbi Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kabil'in en büyük iki çocuk hastanesinden biri olan Atatürk Milli Çocuk Hastanesine, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında tıbbi teçhizat ve sarf malzemesi desteğinde bulundu. Salgın nedeniyle sosyal mesafe kuralının uygulandığı ve...