Haberler

21 Şubat 2020

TİKA'dan Tacikistan Üniversitesine Konferans Salonu

Tacikistan’ın en köklü yükseköğretim kurumu olan Tacikistan Milli Üniversitesinin ana kampüsünde yer alan konferans salonu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yenilendi.

Konferans salonunun açılış programına Türkiye’nin Duşanbe Büyükelçisi Ali Rifat Köksal, Milli Üniversite Rektörü Prof. Dr. Kobilcon Huşvahtzoda, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Büyükelçi Köksal, salonu üniversiteye kazandıran TİKA’ya teşekkürlerini sundu ve ziyaret ettikleri Türkçe sınıflarının ileride üniversite bünyesinde açılması planlanan Türkoloji kürsüsüne fayda sağlayacağını umut ettiğini belirtti.

Rektör Huşvahtzoda ise yaptığı konuşmasında TİKA’ya teşekkür ederek verimli iş birliğini bundan sonra da devam ettirmek arzusunda olduklarını dile getirdi.

Konferans salonu yenilenen üniversite 1948 yılından bu yana faaliyet gösteriyor ve ülkenin en köklü yükseköğretim kurumu olarak görülüyor. TİKA tarafından tadilatı ve tefrişatı gerçekleştirilen konferans salonu, üniversitede gerçekleştirilecek önemli organizasyonlara ev sahipliği yapabileceği gibi aynı zamanda öğrencilerin derslik olarak kullanabileceği büyük bir amfi olarak tasarlandı.  Ayrıca üniversite yönetiminin talebi üzerine konferans salonunun bulunduğu binada yer alan 2 dersliğin tadilat ve tefrişatı yapılarak Türkçe sınıfları oluşturuldu. Bu sınıflarda TÖMER öğretmenleri tarafından Türkçe dersleri veriliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan KKTC’de “Çağdaş Türk Kadın Ressamları Sergisi” ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı (TÜDEV) tarafından Lefkoşa’daki Yunus Emre Enstitüsü sergi salonunda “Çağdaş Türk Kadın Ressamları Sergisi” açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı,...