Haberler

30 Ekim 2023

TİKA'dan Tanzanya'da "100. Yıl Türkiye Tanzanya Msimbazi Futbol Sahası" Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Darusselam İlala Belediyesi "100. Yıl Türkiye-Tanzanya Msimbazi Futbol Sahası" projesinin startı verildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TİKA katkılarıyla engelli ve normal öğrencilerin birlikte eğitim aldığı Msimbazi Mseto İlkokulunun hâlihazırda sahip olduğu toprak sahanın Darusselamdaki gençlerin büyük kısmına hizmet edebilecek, ücretsiz, sağlıklı ve güvenli bir sahaya dönüştürülmesi amacıyla "100. Yıl Türkiye-Tanzanya Msimbazi Futbol Sahası" projesi hayata geçirildi.

Düzenlenen temel atma törenine, Darusselam Kent Konseyi Direktörü Jomary Satura, İlala Belediyesi Yönetici ve çalışanları, Tanzanya milli takımının kaptanı ve oyuncusu Mbwana Ally Samatta tarafından kurulan Samatta Vakfı Genel Koordinatörü Hasbuna Habibu, Save Heaven Vakfı Yöneticisi Dr. Hatice Hassan, TİKA Koordinatörü Filiz Şahinci, Msimbazi İlkokulu İdaresi ve okuldaki öğrenciler katılım gösterdi.

Törende konuşan, Samatta Vakfı Genel Koordinatörü Tanzanya gençlerin yeteneklerini geliştirebileceği, güvenli ve sağlıklı bir ortamda spor yapabilecekleri bu alanın oluşturulmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında yeni futbol yeteneklerinin yetişmesine imkânı oluşturduğu için TİKA’ya sonsuz teşekkürlerini ifade etti. Törende gönderdiği sesli mesajla Mbwana Ally Samatta; projenin bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken Tanzanya gençlerine sağlanan bu imkândan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

TİKA’dan Tanzanyalı gençlere Türkiye Yüzyılı Hediyesi

TİKA Koordinatörü Filiz Şahinci de konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl etkinliklerinden birisinin Tanzanya’nın geleceği olan gençlere ve çocuklara spor sevgisini kazandırılabilecek bir proje olmasından gurur duyduklarını ifade etti. Milletimizin tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olan “Türkiye Yüzyılı”nı, Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti'nin geleceği olan çocuklar ve gençlerle birlikte, Türk halkının yüreğinden gelen bir armağanla kutluyoruz.’’ dedi. Şahinci, TİKA olarak Tanzanya’da eğitim, teknoloji, sağlık gibi başat sektörlerin yanı sıra sivil alt yapıların desteklenmesi, gençlerin ve kadınların sosyal statülerinin iyileştirilmesi vb birçok saha şimdiye kadar 200’ün üzerinde projenin tamamlandığını belirtti.

Darusselam’ın İlk ve Tek Ücretsiz Halı Sahası

Darusselam Kent Konseyi Direktörü Jomary Satura ise konuşmasında, 100. yılını kutlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne tebriklerini sunarken, Türkiye Cumhuriyeti için böylesine önemli bir günde Tanzanya gençleri için sunulan bu çok kıymetli hediye ile kutlamaların bir parçası olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti. Konuşmasında TİKA’nın bu projesinin katalizör etkisi yapması gerektiğini, Darusselam’da bizzat kendileri tarafından bu projenin devamı niteliğinde gençlerin kaliteli zaman getirebileceği başka spor alanlarının oluşturulmasına gayret edeceği sözünü verdi

Sonraki Haber

TİKA’dan “Uluslararası Kadın Haklarını Koruma ve Ayrımcılıkla Mücadele” Eğitim Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğinde düzenlenen “World Network - Kadın Hakları, Liderlik ve Gelişim Ağı Eğitim Programı”, 5 ayrı ülkeden sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstanbul’da düzenlendi. KADEM ev sahipliğinde gerçekleşen programa bu yıl; Bosna...