Haberler

07 Ekim 2022

TİKA'dan Türk Dünyasında Kadın ve Moda Sempozyumu'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 5. Etno-Moda Haftası etkinlikleri kapsamında “Türk Dünyasında Kadın ve Moda Uluslararası Sempozyumu” düzenlendi.

TİKA, TÜRKSOY ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 5.'si düzenlenen Etno-Moda Haftası etkinlikleri kapsamında “Türk Dünyasında Kadın ve Moda Uluslararası Sempozyumu” 2022 Türk Dünyası Başkenti Bursa'da düzenlendi. Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış törenine; başta Rusya Federasyonu’nda yaşayan Türk halklarından olmak üzere TÜRKSOY üyesi ülkelerden (Moğolistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan…) sanatçılar katıldı.

“Kadın ve erkek hayat boyu birbirlerinin eşi ve yoldaşı olmuştur”

Programın açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, sempozyumun Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'da gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ortak Türk kültürünü tanıtmak için bir araya geldiklerini anlatan Çakıcı, "Kadim Türk töresine göre kadınlarımız Türk toplumları içinde oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Kültürümüzün hiçbir evresinde kadın, erkeğin karşısında yer alan aciz bir varlık olarak görülmemiş, aksine kadın ve erkek hayat boyu birbirlerinin eşi ve yoldaşı olmuştur. Tarihte kadınlarımız ihtiyaç anında gösterdikleri özverili ve metanetli duruşla bu geleneğimizi defalarca tekrar etmişlerdir." ifadelerini kullandı.

“Türk Dünyasında Kadın ve Moda Defilesi”

Protokol üyeleri ile Türk cumhuriyetlerinden etkinliğe katılan moda tasarımcıları ve sanatçılar, açılışın ardından Fuaye Alanı'nda workshop ve el sanatları sergisini gezdi. Türk kültüründe önemli bir yeri olan Türk kadınını moda estetiği ve güzellik açısından incelemek, Türk dünyasında kadının zengin içerikli rolüne dikkat çekmek amacıyla yapılan etkinlikler, 6 Ekim 2022 tarihinde Türk Dünyası tasarımcılarının ürünlerinin sergileneceği "Türk Dünyasında Kadın ve Moda Defilesi" ile son buldu.

Defilede, Özbekistan, Kırgızistan, Tataristan, Azerbaycan, Başkurdistan ve Moğolistan'ı temsil eden mankenler, ülkelerini simgeleyen kıyafetlerle sahnede gösteri yaptı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan’daki Cami ve Taziye Salonuna Malzeme ve Güneş Enerjisi Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından ülkenin kuzeyinde bulunan El Bireh Saadine Köyündeki cami ve taziye evi için güneş enerji sistemi kurularak, taziye evine donanım desteği sağlandı. El Bireh Saadine Köyünde köy halkı tarafından temin...