Haberler

05 Ekim 2021

TİKA'dan Ukrayna'da Kırım Tatar Çocuklarına Eğitim Desteği

3.500’den fazla Kırım Tatarının yaşadığı Herson bölgesi Novooleksiyivka kasabasındaki 1 No'lu Okulun altyapısı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi.

Kırım’a sınır olan Herson Bölgesi Geniçesk Reyonu Novooleksiyivka Kasabasında 3.500’den fazla Kırım Tatarı yaşamaktadır. Novooleksiyivka 1 No'lu Okulu öğrencilerinden %60’ı Kırım Tatarı olup, okulda Kırım Tatar Dili dersleri verilmekte, Kırım Tatar kültürünün tanıtılmasına, milli geleneklerin canlandırılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Okulda sıhhi sorunların önüne geçebilmek için sıhhi odaların kapsamlı tadilat ve ek yapım işleri yapıldı. Okulun ülkede geçerli sıhhi normlara uygun hale getirilerek okuldaki yaşanan sağlık sorunlarının çözülmesine katkı sağlandı.

Okulun tadilat işlerinin tamamlanmasından sonra düzenlenen açılış törenine okul müdürü Lenur Lyumanov, TİKA’nın Ukrayna Program Koordinatörü Cüneyt Esmer ve Kırım Milli Refah Derneği Başkanı Lenur Mambetov katıldı.

Okul Müdürü Lenur Lyumanov, “TİKA, tadilat için büyük mali yardımda bulundu. Şimdi yüksek kaliteli fayanslar, kapılar, egzoz havalandırması var. Her şey çok güzel ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşti.” dedi. Türk devletine okulun öğrencilerine sahip çıktığı için teşekkür etti.

Kırım Milli Refah Derneği Başkanı Lenur Mambetov, onarımdaki yardımları için TİKA’ya teşekkür etti ve Ukrayna’da bu tür sosyal projelerin gelişmeye devam etmesini temenni etti. Mambetov, “25 yılı aşkın bir süredir Ukrayna’da çalıştığı ve çok sayıda programı hayata geçirdiği için TİKA’ya çok müteşekkiriz. Bu projeler sadece Kırım Tatarlarına, Ahıska Türklerine, Gagauzlara değil, tüm Ukraynalılara da yöneliktir. Türk devleti, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin açık bir örneği olan bu programların uygulanmasında Ukrayna’ya büyük teknik yardım sağlıyor” ifadelerini kullandı.

TİKA’nın Ukrayna Program Koordinatörü Cüneyt Esmer de, bu projenin hem eğitim sektörü hem de sağlık sektörünü içeren proje olması cihetiyle daha bir önem arz ettiğini TİKA’nın hem genel olarak Ukrayna’da hem de özel olarak Herson Bölgesinde kültürel, eğitim-öğretim, sosyal ve diğer projelerinin uygulanmasına devam edeceğini söyledi.

 

Sonraki Haber

Tacikistan’da Turizme TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Rus-Tacik Slav Üniversitesi Turizm Bölümü bünyesinde bir Turizm Rehber Eğitim Merkezi kuruldu.  Tacikistan’da son yıllarda en çok öne çıkan sektörlerin başında olan turizmi geliştirmeye yönelik birçok...