Haberler

12 Şubat 2021

TİKA'dan Ukrayna'ya Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lviv Bölge Çocuk Psikonöroloji Dispanserinde duyusal oda kurdu.

Lviv Bölge Çocuk Psikonöroloji Dispanserinde Nörolojik veya zihinsel patolojisi olan 50 çocuğun rehabilitasyon hizmeti alabileceği bir duyusal terapi odası kuran TİKA, odayı gerekli ekipmanlarla donattı.  

Proje kapsamında terapi odasına; projeksiyon cihazı, kontrol modülü, sensoru ve gelişimsel programları içeren ve çocukların rehabilitasyonunda kullanılan interaktif zemin, dokunmatik interaktif panel sünger top havuzu, duysal LED ışıklandırma sistemi gibi ekipmanlar sağlandı. 

Geçtiğimiz yıl Ukrayna’da benzer bir projeye imza atan TİKA, Kiev Solomyanskiy Semti 4 Nolu Çocuk Klinik Hastanesinde duyusal odalar kurmuştu.

Duyusal terapi, nörolojik sorunları olan çocukların sosyalleşmesini kolaylaştırıyor ve toplumsal hayata adaptasyonlarını sağlıyor.

Sonraki Haber

TİKA Bosna Hersek'te Ülkenin En Donanımlı Üretim Laboratuvarını Kurdu

Bosna Hersek’in En Donanımlı üretim Laboratuvarı “CEZERİ-LAB”, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Araştırma ve Geliştirme Merkezi bünyesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kuruldu. Bosna Hersek’in sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak ve paydaşlara birlikte çalışma...