Haberler

23 Ekim 2014

TİKA'dan VII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle, Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nun yedincisi Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Elazığ’da gerçekleştirildi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA, uluslararası alanda düzenlenen sempozyum ve çeşitli programlara da destek vermeye devam ediyor. Bu çerçevede başta TİKA olmak üzere, Türk Dil Kurumu, Yunus Emre Enstitüsü ve Elazığ Belediyesi’nin desteğinde yapılan Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nun açılışı Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Söz konusu Sempozyuma 36’sı yurt dışından, 147’si de Türkiye’nin farklı üniversitelerinden olmak üzere toplam 183 bilim insanı katıldı. Fırat Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilen 30 ayrı oturumda toplam 156 bildiri sunuldu. Sempozyuma yurt dışından Tataristan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Doğu Türkistan, Kırım, Afganistan, Makedonya, Arnavutluk, Ürdün, Kosova, Mısır ve Türkmenistan’dan bilim insanları katıldı. 7 yıldır geleneksel olarak devam eden sempozyumun bu yılki toplantısında, Türk Diline Hizmet Ödülü verildi. Bilim insanı olarak Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, kurum olarak Yunus Emre Enstitüsü ödüle layık görüldü.

Sempozyumda bilimsel program dışında ayrıca sosyal program içerisinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Hazar Gölü, Harput ve Keban ilçesine gezilerin düzenlendiği sempozyumda Esat Kabaklı ile Fırat Üniversitesi Konservatuarının Harput Müziği Konseri gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA ve Tübitak Ume İşbirliğinde Balkan Ülkeleri Ulusal Metroloji Altyapılarının Güçlendirilmesi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteğiyle TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) tarafından Avrupa Ulusal Metroloji Enstitüsü Birliği Disiplinlerarası Metroloji Teknik Komitesi (EURAMET TC-IM) Ulusal Metroloji Altyapılarını Güçlendirme Odak Grubu aktiviteleri kapsamında Kütle Eğitim programı...