Haberler

28 Temmuz 2017

TİKA Desteğiyle Ukrayna Gagavuzlarının Tarihine Işık Tutuldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yayımlatılan “Ukrayna Gagavuzlarının Tarihi” kitabı, Ukrayna Devlet Haber Ajansı “Ukrinform” binasında düzenlenen toplantı ile geniş kitlelere tanıtıldı.

TİKA, Ukrayna’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Ukrayna genelinde birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından yayımlatılan “Ukrayna Gagavuzlarının Tarihi” kitabı, Ukrayna Devlet Haber Ajansı “Ukrinform” binasında düzenlenen toplantı ile geniş kitlelere tanıtıldı.

Söz konusu etkinliğe, kitap yazarları Gagavuz Tarihçisi Stepan Bulgar ve Odesa Bölge Meclis Başkan Yardımcısı Yuriy Dimçoğlo, Ukrayna Kültür Bakanlığı Din ve Milliyet İşleri Daire Başkanı Andriy Yuraş, akademisyenler, medya ve STK temsilcileri, Ukrayna TİKA Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ve TİKA Koordinatör Yardımcısı Fevziye Şeyma Babayiğit katıldı.

Ukrayna Gagavuzlarının tarihine ışık tutan söz konusu eser, Odesa Bölge Meclis Başkan Yardımcısı Yuriy Dimçoğlo ve Gagavuz Tarihçisi Stepan Bulgar tarafından yıllardır yürütülen titiz bir çalışmanın ürünü olma özelliğini taşıyor. Bilimsel seferler, arşiv çalışması, Odesa Bölgesinin Güney-Batı reyonlarında yaşayan Gagavuzların kültür ve günlük yaşamlarının araştırılması neticesinde hazırlanan söz konusu kitap Büyük Türk Dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Gagavuz halkının tarihine ilişkin ilk kapsamlı referans niteliğinde. Söz konusu eserde, Gagavuzların Osmanlı topraklarından Besarabya Bölgesine göçü, Rus-Türk, Rus-Japon, I. ve II. Dünya Savaşlarına katılımı; Ukrayna topraklarında bulunan Gagavuz köylerinin tarihi, Gagavuz asıllı Ukrayna’nın kültür, bilim ve sanat adamları ve Gagavuz Dilinin yaşatılması hakkında malumatlar yer alıyor.

Ukrayna Gagavuz Birliği Başkanı Vasıl Kelioğlo “Bu kitabın yayımlanması, sırf Ukrayna çapında değil, dünya çapında kaydedilen önemli bir başarıdır. Çünkü Gagavuzlara ilişkin bu kadar geniş bir eser ilk kez yayımlamıştır. Gagavuzlar adına bizi devamlı olarak destekleyen TİKA’ya çok müteşekkiriz” ifadelerinde bulundu.    

Ukrayna Kültür Bakanlığı Din ve Milliyet İşleri Daire Başkanı Andriy Yuraş ise “Moldova’da Ukrayna’dan daha fazla Gagavuz yaşadığı halde, böyle bir kitap Moldova’da bile yok. Ukrayna’da resmi verilere göre 31 bin, gayrı resmi verilere göre ise 35 bin Gagavuz yaşamaktadır. TİKA desteğiyle yayımlanan bu kitap, Ukrayna Gagavuzlarının kültürünün yaşatılmasına yapılan önemli bir katkıdır. Aynı zamanda bu kitap sayesinde Ukraynalılar da Gagavuzlara ilişkin bilgi alabilecekler” dedi.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ise, Türkiye ile yakın bağları bulunan dost ve kardeş halkların desteklenmesinin TİKA’nın öncelikleri arasında yer aldığına dikkat çekerek, TİKA’nın Odessa Bölgesinin Güney-Batı Reyonlarında toplu olarak yaşayan Gagavuz halkının hep yanında olduğunu dile getirdi. Eğitim, idari ve sivil altyapılarının geliştirilmesi ve su sağlama alanlarında Gagavuzlara yönelik TİKA’nın faaliyetlerini anlatan Bolat sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sene Gagavuz kültürünün yaşatılmasına yaptığımız en önemli katkı ise, Ukrayna Gagavuzlarının tarihine dair araştırma çalışmalarının yayınlanması olmuştur. Bu eserin, Gagavuz milli bilincinin, kültürünün ve dilinin yaşatılmasına sunacağı katkı tartışmasızdır. Önümüzdeki dönemde, verimli işbirliğinin devamı olarak, dost ve kardeş Gagavuz halkı için elverişli yaşam koşullarını oluşturması amacıyla su temini, sağlık, idari ve sivil altyapı güçlendirilmesi alanlarında birçok projeye destek sağlanması öngörülmektedir”.

“Ukrayna Gagavuzları Tarihi” kitabının yazarları Yuriy Dimçoğlo ve Stepan Bulgar, kitabın yayımlanmasında katkı sağlayan TİKA’ya minnettarlıklarını dile getirdiler. Dimçoğlo, “Bu kitabın yayımlanması ancak TİKA’nın finansal desteği ile mümkün oldu. Kitap, Gagavuzların yaşadığı köylerdeki kütüphanelere dağıtıldı. Ayrıca, kitabın birkaç nüshası dünyanın önde gelen kütüphanelerine iletilecektir” ifadelerini kullandı.  

Sonraki Haber

Afganistan Standartları Türkiye İle Uyumlu Hale Gelecek

Afganistan ile Türkiye arasında ticari ürünlerin standartlarının uyumlu hale getirilmesi amacı ile uygulanan proje kapsamında Afganistan Ulusal Standartlar İdaresi (ANSA), Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) işbirliğinde önemli adımlar...