Haberler

27 Kasım 2015

TİKA Duha Türklerinin Okulunu Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’a yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta yer alan ve Duha Türklerinin yoğun olarak yaşadığı, Hövsgöl Vilayeti Tsagaannuur İlçesinde bulunan Tsagaannuur İlçe Okuluna tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.  

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda özellikle eğitim alanında Moğolistan’da önemli projelere imza atan TİKA tarafından Duha Türkleri’nin yoğun olarak yaşadığı, Hövsgöl Vilayeti Tsagaannuur İlçesinde bulunan Tsagaannuur İlçe Okuluna tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.  

Kışın hava şartlarının ortalama -35-55 derece de olup, yılın çoğunluğunu sert hava koşulları içerisinde geçiren Duha Türkleri, yoğun kar ve tipiden zarar gören okullarının eğitim ve öğretim imkânlarının çok zor şartlar altında devam edildiğini belirterek, zarar gören okullarının tamir ve bakımı için TİKA’dan yardım talebinde bulunmuşlardı.

Tsagaannuur İlçe Okulundan toplam 431 öğrenci eğitim görüyor. Eğitim gören öğrencilerin çoğunluğunu Duha Türklerinin çocuklarının oluşturduğu okulda aynı zamanda 58 civarında öğretmen ve hizmet görevlisi görev yapıyor.  Bu kapsamda TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle hem öğrenciler için hem de öğretmen ve diğer görevliler için daha iyi şartlarda ve sıcak bir ortamda eğitim-öğretim yapma imkânı sağlandı.

Okulda tamamlanan tadilat ve donanım çalışmalarını yerinde incelemek ve görmek üzere TİKA Ulanbator Koordinatör Yardımcısı Turan Can ve beraberindeki heyetle üç gün süren zor ve meşakkatli yolculuğun ardından Tsagaannuur İlçe Okulunda incelemelerde bulundular. Yapılan incelemelerin ardından Tsagaannuur İlçe Okulu öğrenci ve görevlileri ile İlçe yetkilileri söz konusu projenin gerçekleştirilmesinden dolayı TİKA ve Türkiye’ye teşekkür ve şükranlarını sundular.

Sonraki Haber

“TİKAbuhayan” ile Filipinler’de 10 Bin Kişiye Tarım ve Hayvancılık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filipinler'de balıkçılık, tavuk ve keçi yetiştiriciliği projelerinin yer aldığı "TİKAbuhayan" programını hayata geçiriyor. Programın gelecek yıl sonuna kadar 10 bini doğrudan olmak üzere 300 bin dolaylı yararlanıcıya ulaşması...