Haberler

15 Mayıs 2023

TİKA, Etiyopya'da "Helal Belgelendirme ve Helal Akreditasyon Eğitimi" Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), Maxbridge Vakfı ve Afrika’nın en büyük ikinci sertifikasyon kurumu olan EatSafe iş birliğiyle Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da helal belgelendirme ve helal akreditasyon eğitimi düzenlendi.

Etiyopya Tarım Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Endüstri Bakanlığı, Etiyopya İslam İşleri Yüksek Konseyi ve çeşitli meslek örgütü temsilcileri ile ülkedeki belgelendirme ve standardizasyonla ilgili kurum temsilcilerinin ilgi gösterdiği programda, 43 kişi sertifika almaya hak kazandı.

Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Berk Baran, Etiyopya, TİKA Addis Ababa Koordinatörü Cengiz Polat, Yüksek İslam Konseyi Genel Müdürü Kemal Harun, EatSafe Yönetim Kurulu Başkanı ve Milletvekili Kamil Shemsu, Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Fennan Mohammed ile ülkedeki Türk kurum ve kuruluşu temsilcilerinin katılım sağladığı program ile Türkiye’nin helal standartları alanındaki bilgi ve tecrübeleri, Etiyopya’nın ilgili kurumlarıyla paylaşıldı.

Programda konuşan Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Baran, canlı hayvan stoku bakımından Afrika’nın en zengin ülkesi olan, Nil Nehri’nin sularının yüzde 80'ine kaynaklık eden Etiyopya’nın, tarım ve hayvancılık açısından büyük potansiyele sahip olduğuna dikkati çekti.

Orta Doğu ülkelerine yakınlığı dolayısıyla büyük bir coğrafi avantaja sahip olan Etiyopya’nın helal belgelendirme süreçlerini layıkıyla hayata geçirmesi durumunda 2 trilyon ABD dolarını aşan helal ticaretten hak ettiği payı almaya başlayacağını belirten Baran, "Bütün çabamız, Etiyopya’nın potansiyelini aktüel hale getirmesine yardımcı olmaktır. TİKA’nın yaptığı bu tür eğitim ve tecrübe paylaşım programlarını böyle okumak lazım." ifadelerini kullandı.

TİKA Addis Ababa Koordinatörü Polat, programın beklenenin çok ötesinde ilgi gördüğünü vurgulayarak düzenlenen başka programlarla Etiyopya kurumları ile iş birliğinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cezayir’deki Tuareg Kadınlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir’in güneydoğusundaki Canet kentinde geleneksel el sanatlarıyla uğraşan Tuareg kadınlarına, bu alanda kullanılmak üzere araç gereç desteğinde bulundu. Cezayir'in güneyindeki Büyük Sahra Çölü’nde bulunan Canet (Djanet) kentinde, ülke...