Haberler

16 Şubat 2015

TİKA, Faaliyet Coğrafyasını Genişletiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Latin Amerika ziyaretinde Meksika ve Kolombiya’da yeni Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ofislerinin açılacağı müjdesini verdi. 120 ülkede çeşitli projeler gerçekleştiren TİKA, ihtiyacı olan ve yardım talep eden her ülkeye din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardıma koşuyor.

Bu yıl içerisinde farklı coğrafyalarda 10 yeni ofis daha açmayı planlayan TİKA, her yıl 2 binin üzerinde projeyi hayata geçiriyor.

Tarımsal Donanım ve Eğitim Destekleri İle Kapasite Artırıyor

TİKA, Afganistan’dan Guatemala’ya, Somali’den Arnavutluk’a kadar geniş bir coğrafyada modern tarım yöntemleri uygulanması noktasında uzman eğitimleri desteği sağlıyor.  İHH ile birlikte Somali’de tarım okulu kuran TİKA, Pakistanlı çiftçi kadınlara keçi, Küba, Guatemala gibi ülkelerde tohum ıslahı, gıda güvenliği eğitimleri ve tarımsal donanım yardımları yapıyor.

15 Ülkeden 847 Polise Eğitim Desteği

Gittiği ülkelerde halkla direk temas kurarak onların hayatlarında kolaylık sağlayacak çalışmalar yürüten TİKA,  halkın huzurlu ve mutlu yaşaması için, devletlerin güvenlik ve kamu düzenlerinin gelişmesine de katkı sağlıyor. TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde geçtiğimiz yıl 15 ülkeden 847 polise eğitim desteği verildi.

Hakim ve Savcılara Uygulamalı Eğitim Veriliyor

TİKA ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliği ile çeşitli ülkelerden hakim ve savcılara yönelik eğitim programları gerçekleştiriliyor. Kazakistan, Tunus, Moğolistan, Kosova, Afganistan gibi birçok ülkeden yüzlerce yargı mensubuna verilen teorik eğitimlerin dışında yabancı hakim ve savcıların duruşmalara gözlemci olarak katılımları sağlanarak, uygulamalı eğitimler veriliyor.

Türkmenistanlı Turizmcilere Eğitim

Türkmenistan'ın turizm bölgesi olarak ilan edilen Avaza bölgesinde insan kaynakları kapasitesinin artırılması amacı ile TİKA tarafından sağlanan imkânlar ile 200 kadar turizm uzmanı yetiştirildi. Otel genel müdürlüğü, resepsiyon görevlisi, garson, komi gibi birçok bölümde kalifiye işgücünün yetiştirilmesine dönük proje kapsamında Antalya’da uygulamalı alan Türkmenistanlı turizmciler katıldıkları uluslararası yarışmalardan derece alarak ülkelerine döndü.

Barışa Katkı Sunuyor

Sudan’da halkın ihtiyaç duyduğu birçok alanda sayısız proje üreten TİKA, Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrılan ülkede barışın tesisine de katkıda bulunuyor. 2014 yılı içerisinde Sudan’ın 5 eyaletinde 28 su kuyusu açan, teknik ve mesleki eğitim merkezi ile mesleki eğitimler veren TİKA’nın kuzey güney ayrımı gözetmeden yürüttüğü çalışmalar iki bölgenin birbirine yakınlaşmasına da vesile oluyor.

Müslümanları ve Hristiyanları Aynı Çatıda Buluşturdu

Geçtiğimiz yıl büyük bir sel felaketi ile karşı karşıya kalan Sırbistan ve Bosna Hersek’te evlerini, iş yerlerini kaybeden selzedelere acil yardımda bulunan TİKA, etnik ve dini köken gözetmeksizin tüm Sırbistan vatandaşlarına yardım götürdü. Müslüman Boşnak ve Hristiyan Sırp ailelerin ev ihtiyaçlarını gideren TİKA bölge insanının yüzünü güldürdü.

Beşikten Mezara Tüm Alanlarda TİKA Var

TİKA Başkanı Serdar Çam, TİKA'nın uzun soluklu sürdürülebilir kalkınma projelerine destek verdiğini belirterek, "TİKA; anne karnındaki bebeğin doğum sürecinden bütün yaşam sürecindeki yardım duyabileceği her alanda yatırım yapıyor" dedi. 

TİKA faaliyet gösterdiği bir çok ülkede hastanelerin yenidoğan ünitelerine tıbbi cihaz desteğinde bulunuyor. Kalkınma yardımlarında kadın ve çocuklara yönelik projelere öncelik verdiklerini ifade eden Çam, "Kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak meslek edindirme, anne-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası süreçlerinin sağlıklı gelişmesi için merkezler kuruyor, eğitim destekleri veriyoruz." diye konuştu. Çam, bunun yanında yakın zamanda görüştükleri Polonya Müftülüğü'nden kendilerine gasılhane ile ilgili araç ve gereçlerin temini konusunda talepler geldiğini aktardı.

Önemli Çalışmalardan Bazıları

-Bosna Hersek’te Kanuni Sultan döneminde yardım edilmiş bir kilisenin çevre düzenlemesi TİKA tarafından yapılıyor.

-TİKA, Gürcistan’da hem Müslüman köylerine hem de Hristiyan köylerine su kuyuları açıyor.

-TİKA, Somali’de Osmanlı Devleti’ne ait 14 eserin restorasyon çalışmasını başlattı.

-TİKA, Gazze’de İsrail’in son saldırılarından sonra evlerini kaybedenler için yeni konutlar inşa ediyor.

-Cezayir’deki önemli tarihi ve kültürel miras sayılan Dayı Sarayı restorasyonu için çalışmalar başladı. 

Sonraki Haber

Azerbaycan’da Katılım Bankacılığıyla İlgili Bilimsel Hazırlıklar Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Azerbaycan Milli İlimler Akademisi İktisat Enstitüsü, İslami maliye sisteminin, katılım bankacılığının dünya ve Azerbaycan'daki durumu ve potansiyeli üzerine konferans düzenledi. TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor....