Haberler

03 Ekim 2022

TİKA Gambiya’da Tıbbi Oksijen Üretim Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gambiya’nın Bakau bölgesinde bulunan Ndemban Hastanesi’ne Tıbbi Oksijen Üretim Tesisi kuruldu.

Ülkedeki hastanelerde bir ilk olan tesis, günde yüz tüp oksijen üretme kapasitesi ile hastanenin günlük oksijen ihtiyacını karşılayabilecek.

Tesisin Ndemban hastanesinde düzenlenen açılış törenine, Gambiya Sağlık Bakanı Dr. Amadou Samateh, T.C. Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek, TİKA Gambiya Koordinatörü Şule Bayar, Bakanlık ve Hastane yetkilileri ile medya temsilcileri katıldı.

Hastalar tedavi için başka ülkelere gitmek zorunda kalmayacak

Gambiya Sağlık Bakanı Dr. Amadou Samateh törende yaptığı konuşmada, Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini ileterek daha önce devlet hastanelerinin ihtiyacı olan oksijeni özel firmalardan satın aldıklarını ve bunun çok yüksek bir maliyeti olduğunu belirtti. Sağlık Bakanı Samateh, tesisin ülkedeki oksijen sıkıntısının giderilmesine yardımcı olacağını ve hastaların tedavi için başka ülkelere gitmek zorunda kalmayacaklarını ifade etti.

T.C. Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek ise konuşmasında, Gambiya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün güçlenmeye devam ettiğini, Türkiye’nin TİKA aracılığıyla Gambiya’da her sektörde projeler hayata geçirdiğini belirtti. Türkiye’nin Kovid-19 sürecinde Gambiya’ya sağladığı yoğun desteği hatırlatan Bermek, açılışı yapılan oksijen üretim tesisinin sağlık açısından önemine değindi.

TİKA Gambiya Koordinatörü Şule Bayar da, Gambiya’nın sağlık sektörüne Türk teknolojisinin ve tecrübesinin TİKA aracılığıyla ulaştırılmasının mutluluğunu taşıdıklarını belirtti.

Gambiya Sağlık Bakanlığı, Gambiya'daki kamu hastanelerinin hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli tıbbi oksijen kaynağına sahip olmaması nedeniyle yurt dışından çok yüksek fiyatlara oksjien temin etmek durumunda kalıyor. TİKA tarafından kurulan tesis ile sağlık hizmetlerinde kritik öneme sahip olan oksijenin Gambiya Sağlık Bakanlığı bünyesinde ekonomik ve sürdürülebilir bir şekilde üretilerek ülkede hayat kurtarması hedefleniyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği 2022 TÜBA Yaz Okulu Sona Erdi

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle hazırlanan Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği (TDUBAB) Temel Bilimler ve Akademik Hayatın Gereksinimleri başlığı altındaki Yaz Okulu, İstanbul’da bulunan TÜBA Rabi...