Haberler

28 Temmuz 2020

TİKA, Gazze'deki İşitme Engellilere Umut Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gazze Şeridi’ndeki Es-Selame Derneği işbirliğinde yürütülen proje sayesinde abluka altındaki Gazze Şeridi’nde işitme yetisini kaybeden çocuklar başta olmak üzere 30 kişiye elektronik işitme cihazı verildi.

TİKA, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde işitme cihazı projesini destekleyerek, işitme engellilere umut oldu. Gazze Şeridi’ndeki Es-Selame Derneği tarafından yürütülen ve TİKA’nın desteklediği proje ile İsrail’in saldırıları başta olmak üzere çeşitli nedenlerle işitme kaybı yaşayan her yaştan 30 kişiye cihaz verildi.

“Proje işitme engellilerin hayatına dokunuyor”

Es-Selame Derneği Müdür Yardımcısı Abdullah Haccar, Gazze Şeridi’nde işitme problemi yaşayanlara işitme cihazı sağlama projesinin, üzerine çalıştıkları en önemli projelerden biri olduğunu ifade etti. Haccar, “Bu projeyi uygulamak için finanse etmek için birkaç kurumla temasa geçtik. Engelliler için hayati önem taşıyan bu projeyi üstlenme konusunda TİKA’dan kısa sürede dönüş aldık.” diye konuştu. Projenin hedeflediği kişilerin ister İsrail saldırılarında ister başka bir nedenle olsun ileri derece işitme kaybı yaşayanlar olduğunu kaydeden Haccar, bu projeyi değerli kılan şeyin “işitme kaybından muzdarip kişilerin hayatında önemli bir kilometre taşı” görevi görmesi olduğunu kaydetti. Haccar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TİKA’ya Filistinliler için gerçekleştirdikleri tıbbi yardımlardan dolayı teşekkürlerini iletti.

“Oğlum bu cihazla hayatına geri dönecek”

 El-Megazi Mülteci Kampı’nda yaşayan 13 yaşındaki Ferid Maslah da Gazze sınırındaki “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterileri sırasında Ağustos 2018’de İsrail askerleri tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi nedeniyle iki kulağında da işitme kaybı yaşadı. Başına bir gaz bombasının isabet etmesiyle ciddi sağlık sorunları yaşayan Maslah, proje kapsamında sağlanan işitme cihazı sonrasında kısmen duymaya başladı. Ferid’in annesi Leyla Maslah, işitme kaybının yanı sıra bu yaralanmanın epilepsi hastası olan oğlunun nöbetlerini artırdığını ifade etti. Yaralanmanın ardından oğlunun neredeyse tamamen duyma yetisini kaybettiğini kaydeden Maslah, “Yoksulluk nedeniyle oğlumu ne tedavi ettirebildik ne de işitme cihazı alabildik. Oğlum bu cihaz sayesinde yavaş yavaş hayatına geri dönecek.” dedi. Maslah, “Türkiye’ye ve TİKA’ya çabalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da 8 Bin Kişiye Hizmet Verecek Sağlık Merkezi

Kamerun’un Foumban şehrinde bulunan Njindare Entegre Sağlık Merkezi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından yapılan genişletme çalışmaları ve tadilatın ardından, yenilenen tıbbi ekipmanlarıyla yeniden hizmete açıldı. Kamerun’un Foumban şehrindeki yaklaşık sekiz bin nüfuslu...