Haberler

02 Temmuz 2021

TİKA Gerçekleştirdiği Yüzlerce Projeyle Türkiye ve Kosova Arasındaki Dostluk Bağlarını Güçlendiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2004'te faaliyete başladığı günden bu yana Kosova'da gerçekleştirdiği yüzlerce projeyle Türkiye ve Kosova arasında var olan dostluk bağlarını daha da güçlendiriyor.

TİKA, Kosova'da 2005-2020 döneminde sağlık, eğitim, ortak tarihi ve kültürel mirasın restorasyonu, tarım ve hayvancılık gibi alanlarda 650'den fazla proje gerçekleştirdi.

TİKA, 2004'te Prizren'de mukim ofisinde başladığı Kosova'daki faaliyetlerini 2008'den itibaren Priştine Program Koordinasyon Ofisinde sürdürüyor.

Talep odaklı gerçekleştirilen projelerde; başta kamu kurumları olmak üzere ilgili bakanlıklar, yerel idareler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde ayrım gözetmeksizin Kosova'nın bütününü hedef alan TİKA, Türkiye ve Kosova arasında var olan dostluk bağlarını daha da güçlendirmek ve geliştirmek adına proje ve faaliyetler üretiyor, uyguluyor.

– Sağlık

Sağlık alanında hastane ve sağlık ocağı tadilatı, donanım desteği ve tıbbi analiz laboratuvarlarının kurulması, sağlık personeli eğitimleri başta olmak üzere 100’e yakın proje uygulayan TİKA'nın, 2018'de gerçekleştirdiği Kosova Merkez Üniversite Hastanesi Merkezi Yoğun Bakım Ünitesi kurulumu bu alandaki en önemli projelerden birisi olarak ön plana çıktı.

Söz konusu ünite, Ağustos 2020 itibarıyla salgınla mücadele merkezine dönüştürülerek yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ağır vakaların tedavi altına alındığı kritik müdahale üssü oldu.

– Eğitim

Eğitim alanında birçok okul tadilatı ve inşası gerçekleştiren TİKA, donanım malzemeleri teminiyle 250'den fazla eğitim projesini hayata geçirdi.

TİKA; Kosova Teknoloji, Bilim ve Eğitim Bakanlığına bağlı olarak ücretsiz özel eğitim hizmeti veren ve Kosova’daki 4 zihinsel engelliler okulundan biri olan "Prizren Lef Nosi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi" ile "Priştine Perparimi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi" okullarında tadilat, donanım ve duyu algı odalarının kurulumunu gerçekleştirdi.

Priştine Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi inşaatı çalışmalarına da başlandı.

– Ortak tarih ve kültürel mirasın restorasyonu

TİKA, Kosova’da ülkenin önemli zenginliklerinden biri olan ortak tarihi ve kültürel mirasın korunması, bu kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması amacıyla da çeşitli restorasyon projeleri gerçekleştirdi.

Prizren Sinan Paşa Camisi Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi, Priştine Büyük (Fatih Sultan Mehmet) Camisi Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi, Prizren Emin Paşa Camisi Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi, Yanova Murat Bey Camisi Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi, Suşitsa Mehmet Akif Ersoy Camisi Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi TİKA'nın bu kapsamda hayata geçirdiği önemli projelerin başında gelirken, bu yıl Priştine Çarşı (Sultan Murad) Camisi restorasyonuna yönelik çalışmaların başlatılması planlanıyor.

– Tarım ve hayvancılık

Tarım ve hayvancılık alanında da çeşitli program ve projeler gerçekleştiren TİKA, Tarımsal Kalkınma Programı ve Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programının yanı sıra bu alanda yaklaşık 40 projeyi hayata geçirdi.

Bu kapsamda; gebe düve, koyun ve arılı kovan dağıtımı ile süt toplama merkezleri kurulum ve ekipman destek projeleri uygulayan TİKA, soğuk hava depoları, meyve suyu üretim merkezleri, şifalı ve aromatik bitki kurutma merkezleri kurulum projeleri ile örtü altı tarımsal üretime destek oldu, çeşitli tarım makineleri destek projelerini gerçekleştirdi.

Özellikle son yıllarda kırsal alanlardaki kadının güçlenmesine; aile ve ülke ekonomisine katkı sunulmasına yönelik önemli projeler hayata geçiren TİKA, bunların arasında Küçük Kruşa Kadınlar Derneği ve Graçanicada Dardanya Kartalları Kadınlar Dernekleri ile Süt Toplama ve İşleme Merkezi ve Şifalı-Aromatik Bitki Kurutma Merkezi kurulması çalışmaları yaptı.

– Diğer projeler

İki ülke arasında iş birliğinin gelişmesini ve verimli kamu hizmetlerinin alınmasını teminen 81 kapasite geliştirme programı uygulayan ve 2000'den fazla Kosovalı devlet memuru, uzman ve akademisyene Türkiye'deki kurumlar aracılığıyla eğitim desteği veren TİKA, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında başta yaşlı ve kronik hastalar olmak üzere günlük çalışanlar ile ekonomik desteğe ihtiyaç duyan 7 bin kişiye 32 ton temel gıda desteğinde bulundu.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da 6 yılda 500 Proje

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), son 6 yılda Kuzey Makedonya'da başta eğitim ve sağlık olmak üzere farklı alanlarda yaklaşık 500 projeyi hayata geçirerek Türkiye'nin dost elinin Kuzey Makedonyalılara ulaşmasında önemli rol oynuyor. Türkiye...