Haberler

02 Eylül 2019

TİKA Gönüllüleri Çad’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen "2019 Tecrübe Paylaşım Programına" katılan gönüllü öğrenciler, Çad’ın başkenti Encemine’de engellilere ait bir binanın tadilatına destek oldu.

Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Çad'a giden çeşit üniversitelerden 16 gönüllü öğrenci, ilk olarak Türkiye Maarif Okulları ile Encemine Büyükelçiliğini ziyaret etti. Kurumların ülkedeki faaliyetlerine ilişkin bilgi alan öğrenciler, sonrasında Türkiye Mezunları Derneği (ADATUR), Çadlı Müslüman Gençlik Derneği üyeleri ve Türkiye'de öğrenim gören Çadlı öğrenciler ile tanışma yemeğinde buluştu. Gönüllüler daha sonra TİKA’nın katkılarıyla kurulan Gavi Köyü Kadınlar Derneği Çömlekçilik Atölyesi’nde köy halkı ve atölye çalışanlarıyla bir araya geldi. Öğrencilere çömlek hediye eden atölye çalışanı kadınlar, heyetin şahsında TİKA'ya ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.

Gönüllüler, başkent Encemine’de Çad Fiziksel Engelliler Birliği Hizmet Binasının tadilatına katılarak, çevre düzenleme çalışmaları kapsamında binanın etrafına onlarca fidan dikti. Öğrenciler, daha sonra Türkiye'den getirdikleri oyuncak, şeker ve balonları Çadlı çocuklara dağıtarak onlarla oyun oynadı.

Gönüllüler daha sonra Çad-Türk Dostluk Külliyesi proje sahasını ziyaret etti ve proje kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan yapı ve kompleksler hakkında bilgi edindiler.

TİKA tarafından Anadolu Ajansı (AA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türk Hava Yolları (THY), Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), TRT ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) başta olmak üzere çeşitli kurum ve STK'ler iş birliğinde yapılan "Tecrübe Paylaşımı Programı" ile üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA Gönüllüleri Namibya'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) "Tecrübe Paylaşımı Programı" kapsamında Namibya’ya gelen gönüllü öğrenciler, Gençlik, Spor ve Ulusal Hizmetler Bakanlığı, Windhoek İslam Merkezi ve Penduka köyüne ziyarette bulundu. Gönüllü öğrenciler, başkent Windhoek’ta Namibya Gençlik,...